Poslanci opět neprojednali výroční zprávy o ČT. Další debata proběhne za měsíc

ČTK ČTK
20. 6. 2019 15:13
Sněmovna opět nestihla projednat výroční zprávy o činnosti a hospodaření České televize za roky 2016, 2017 a 2018, přestože si to naplánovala na čtvrtek. Stihla pouze částečně pokračovat v debatě ke zprávě za rok 2016, k níž kriticky vystoupil pouze poslanec KSČM Jiří Valenta.
Česká televize, ilustrační foto
Česká televize, ilustrační foto | Foto: Lukáš Bíba

Valenta opět poukazoval na analýzu vysílání České televize a Českého rozhlasu před krajskými a senátními volbami 2016, kterou provedlo pracoviště CEMES při Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy pro vysílací radu.

Podle něj byla ve vysílání veřejnoprávní televize zvýhodňována TOP 09, a naopak trvale znevýhodňována KSČM. ČT již dříve analýzu odmítla jako chybně provedenou. Valenta naopak v souvislosti s ČT mluvil o netransparentnosti a neobjektivitě.

Veřejnoprávní televize musí být podle poslance pod kvalitní parlamentní kontrolou. "Nepatří totiž ani zaměstnancům, ani rozličným nátlakovým skupinám, často naroubovaným na televizní penězovody,"  řekl poslanec Valenta.

Zamítnutí zpráv za roky 2016 a 2017, které loni na jaře a na podzim doporučil schválit sněmovní mediální výbor, Valenta přímo nenavrhl, za komunisty je ale odmítl.

Zprávy o veřejnoprávních médiích začala dolní komora projednávat koncem ledna a zatím není jasné, kdy se k nim vrátí. Pokud to nestihne nyní, další příležitost bude mít v červenci.

Výroční zprávy předkládají poslancům všechny veřejnoprávní instituce, tedy Česká televize, Český rozhlas a Česká tisková kancelář. Ve sněmovně nyní čeká na projednání čtveřice zpráv o činnosti a o hospodaření ČT za roky 2016 a 2017 a také zpráva o činnosti ČT za rok 2018, která dorazila do dolní komory koncem letošního března. Na programu červnové schůze je také zpráva o hospodaření Českého rozhlasu za předloňský rok.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy