Poslanci podpořili zrušení vojenského újezdu v Brdech

Domácí Mikuláš Klang Domácí, Mikuláš Klang
18. 3. 2014 18:45
Sněmovna se vyslovila v prvním čtení pro návrh na zrušení vojenského újezdu v Brdech. I přesto, že ČSSD a komunisté chtěli návrh vrátit k přepracování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Armáda je o krok blíže tomu, že se zbaví málo využívaného újezdu v Brdech. Poslanci totiž podpořili návrh ministerstva obrany, který počítá právě se zrušením tohoto újezdu a úpravou hranic dalších.

"Armáda něco po dlouhé době nechce, byla by chyba toho nevyužít," glosoval před hlasováním návrh ministr obrany Martin Stropnický.

Návrh se nicméně pokusili shodit pod stůl poslanci sociální demokracie a KSČM. Chtěli návrh vrátit ministerstvu obrany k přepracování. Ostře proti návrhu například vystoupil už na začátku rozpravy předseda Sněmovny Jan Hamáček.

"Jsem překvapen. V koaliční smlouvě bylo jasně napsáno, že koaliční strany znovu posoudí otázku optimalizace vojenských újezdů. A já se přiznám, že jsem koaliční snahu nezaznamenal," řekl v reakci na úvodní vystoupení ministra obrany. Zmínil i obavu z možného zrušení dělostřeleckého pluku v Jincích, byť to Stropnický vyloučil.

Ten zrušení hájí s tím, že armáda využívá pouze dvanáct procent z celkové plochy. Zrušení újezdu by pomohlo dvěma tisícovkám lidí, kteří v hranicích újezdu žijí, kteří jsou podle ministra "kráceni na svých elementárních právech". V újezdech totiž nemají například nárok na samosprávu.

Kromě vojska, které by zrušením újezdu ušetřilo 70 milionů korun, je pro zrušení újezdu i Plzeňský kraj. Naopak Středočeský kraj, na jehož území leží většina vojenského výcvikového prostoru, je proti.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Poslanci jednali o změnách v rozpočtu, navrhují přesuny za 279 miliard

Poslanci ve středečním druhém čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok navrhli přesuny uvnitř rozpočtu v celkovém objemu zhruba 279 miliard korun. Je to víc než loni, kdy navrhli přesunout asi 177 miliard korun. Navržené přesuny představují zhruba 15 procent plánovaných výdajů rozpočtu. O všech návrzích a o rozpočtu jako o celku rozhodnou poslanci při jeho závěrečném schvalování 16. prosince. Poslance bude čekat hlasování o stovce návrhů.

Návrh rozpočtu počítá se schodkem 320 miliard. Nepočítá ale s dopady schváleného daňového balíčku, který podle dosavadních předpokladů připraví veřejné rozpočty asi o 130 miliard korun.

Poslanci chtějí přidávat peníze na sociální služby, školy nebo třeba na kulturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy