Poslanci podpořili zrušení vojenského újezdu v Brdech

Domácí Mikuláš Klang Domácí, Mikuláš Klang
18. 3. 2014 18:45
Sněmovna se vyslovila v prvním čtení pro návrh na zrušení vojenského újezdu v Brdech. I přesto, že ČSSD a komunisté chtěli návrh vrátit k přepracování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Armáda je o krok blíže tomu, že se zbaví málo využívaného újezdu v Brdech. Poslanci totiž podpořili návrh ministerstva obrany, který počítá právě se zrušením tohoto újezdu a úpravou hranic dalších.

"Armáda něco po dlouhé době nechce, byla by chyba toho nevyužít," glosoval před hlasováním návrh ministr obrany Martin Stropnický.

Návrh se nicméně pokusili shodit pod stůl poslanci sociální demokracie a KSČM. Chtěli návrh vrátit ministerstvu obrany k přepracování. Ostře proti návrhu například vystoupil už na začátku rozpravy předseda Sněmovny Jan Hamáček.

"Jsem překvapen. V koaliční smlouvě bylo jasně napsáno, že koaliční strany znovu posoudí otázku optimalizace vojenských újezdů. A já se přiznám, že jsem koaliční snahu nezaznamenal," řekl v reakci na úvodní vystoupení ministra obrany. Zmínil i obavu z možného zrušení dělostřeleckého pluku v Jincích, byť to Stropnický vyloučil.

Ten zrušení hájí s tím, že armáda využívá pouze dvanáct procent z celkové plochy. Zrušení újezdu by pomohlo dvěma tisícovkám lidí, kteří v hranicích újezdu žijí, kteří jsou podle ministra "kráceni na svých elementárních právech". V újezdech totiž nemají například nárok na samosprávu.

Kromě vojska, které by zrušením újezdu ušetřilo 70 milionů korun, je pro zrušení újezdu i Plzeňský kraj. Naopak Středočeský kraj, na jehož území leží většina vojenského výcvikového prostoru, je proti.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy