Dohoda o Brdech je podle Plzeňského kraje nereálná

ČTK ČTK
26. 7. 2013 15:05
Středočeši trvají na tom, aby celé území spravoval jejich kraj.
 Vojenský újezd Brdy.
 Vojenský újezd Brdy. | Foto: Jan Langer

Plzeň - Plzeňský kraj nevidí jako reálnou dohodu se Středočechy o rozdělení vojenského prostoru Brdy, který se zruší v lednu 2016.

Ministerstvo obrany (MO) dokončuje finalizaci zákona o vojenských újezdech a ministr vyzval oba hejtmany, aby do příštího pátku našli společné řešení.

Středočeši trvají na tom, aby celé území spravoval jejich kraj, Plzeň požaduje návrat k historickým hranicím, tedy rozdělení prostoru mezi dva kraje. To podporuje také MO, které v létě předloží návrh zákona vládě a na podzim má jít do Parlamentu.

Stanovisko staré i nové vlády je stejné, protože podle ministra vychází z odborné analýzy, řekl plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

"S kolegou Josefem Řihákem jsme se schopni dohodnout pouze na tom, že se vojenský újezd nebude rušit. Kraje nebyly iniciátory rušení újezdu, který generuje pracovní místa v Jincích a jinde. Ale ministr potvrdil, že k rušení dojde, že věc je nevratná, že to vyplývá z odborných analýz o redukci nepotřebného majetku," uvedl.

MO si přes Vojenské lesy a statky nechá jen ziskové hospodaření v lesích.

"My ze svého stanoviska neslevíme. Hájíme zájmy obcí a lidí, kteří tam léta žijí. Hranice kraje by se měly posunout a nesmí zůstat za poslední stodolou," uvedl hejtman.

Plzeňskému kraji to podle něj nepřinese žádný majetek, pozemky ani lesy, ale jen správní území. Nemá to fakticky žádný vliv na příjem kraje, řekl.

Kraj chce podle hejtmana primárně řešit pitnou vodu, která obcím schází, a sekundárně protipovodňovou ochranu Rokycanska, na kterou chce získat dotace EU.

Zůstanou oblasti se zákazem vstupu

Oba kraje se shodly na vytvoření CHKO z celého újezdu Brdy. "Podporujeme významnou stavební uzávěru v celé oblasti," řekl Chovanec.

Diskuse s ministerstvem životního prostředí o CHKO, která má být vytvořena o rok dříve, než bude zrušen újezd, vázne na tom, že se neví, v jaké podobě se schválí zákon, tedy rozložení území mezi kraje.

Chovanec pozve po prázdninách všechny zákonodárce za region a starosty dotčených obcí a vysvětlí jim postoj kraje.

"Teď rozešleme starostům dopis s vysvětlením, že náš postoj držíme a dáme jim informace z jednání s MO," řekl. Zároveň se dozví, že se budou podílet na přípravě CHKO Brdy.

"Mohlo by tam dojít k šetrnému uvolnění cestovního ruchu. Dovedu si představit několik drobných staveb, které by sloužily pro servis cykloturistům a pěším. Určitě to nemůže být ráj developerů s nějakými obrovskými projekty. Územní plán kraje to nepřipustí," dodal.

Podle hejtmana zůstanou v Brdech po schválení zákona oblasti se zákazem vstupu. Pro pěší a cyklisty budou uvolněné jen bezpečné koridorové cesty. Vyčištění dopadových ploch od munice potrvá léta.

 

Právě se děje

Další zprávy