Dohoda o Brdech je podle Plzeňského kraje nereálná

ČTK ČTK
26. 7. 2013 15:05
Středočeši trvají na tom, aby celé území spravoval jejich kraj.
 Vojenský újezd Brdy.
 Vojenský újezd Brdy. | Foto: Jan Langer

Plzeň - Plzeňský kraj nevidí jako reálnou dohodu se Středočechy o rozdělení vojenského prostoru Brdy, který se zruší v lednu 2016.

Ministerstvo obrany (MO) dokončuje finalizaci zákona o vojenských újezdech a ministr vyzval oba hejtmany, aby do příštího pátku našli společné řešení.

Středočeši trvají na tom, aby celé území spravoval jejich kraj, Plzeň požaduje návrat k historickým hranicím, tedy rozdělení prostoru mezi dva kraje. To podporuje také MO, které v létě předloží návrh zákona vládě a na podzim má jít do Parlamentu.

Stanovisko staré i nové vlády je stejné, protože podle ministra vychází z odborné analýzy, řekl plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD).

"S kolegou Josefem Řihákem jsme se schopni dohodnout pouze na tom, že se vojenský újezd nebude rušit. Kraje nebyly iniciátory rušení újezdu, který generuje pracovní místa v Jincích a jinde. Ale ministr potvrdil, že k rušení dojde, že věc je nevratná, že to vyplývá z odborných analýz o redukci nepotřebného majetku," uvedl.

MO si přes Vojenské lesy a statky nechá jen ziskové hospodaření v lesích.

"My ze svého stanoviska neslevíme. Hájíme zájmy obcí a lidí, kteří tam léta žijí. Hranice kraje by se měly posunout a nesmí zůstat za poslední stodolou," uvedl hejtman.

Plzeňskému kraji to podle něj nepřinese žádný majetek, pozemky ani lesy, ale jen správní území. Nemá to fakticky žádný vliv na příjem kraje, řekl.

Kraj chce podle hejtmana primárně řešit pitnou vodu, která obcím schází, a sekundárně protipovodňovou ochranu Rokycanska, na kterou chce získat dotace EU.

Zůstanou oblasti se zákazem vstupu

Oba kraje se shodly na vytvoření CHKO z celého újezdu Brdy. "Podporujeme významnou stavební uzávěru v celé oblasti," řekl Chovanec.

Diskuse s ministerstvem životního prostředí o CHKO, která má být vytvořena o rok dříve, než bude zrušen újezd, vázne na tom, že se neví, v jaké podobě se schválí zákon, tedy rozložení území mezi kraje.

Chovanec pozve po prázdninách všechny zákonodárce za region a starosty dotčených obcí a vysvětlí jim postoj kraje.

"Teď rozešleme starostům dopis s vysvětlením, že náš postoj držíme a dáme jim informace z jednání s MO," řekl. Zároveň se dozví, že se budou podílet na přípravě CHKO Brdy.

"Mohlo by tam dojít k šetrnému uvolnění cestovního ruchu. Dovedu si představit několik drobných staveb, které by sloužily pro servis cykloturistům a pěším. Určitě to nemůže být ráj developerů s nějakými obrovskými projekty. Územní plán kraje to nepřipustí," dodal.

Podle hejtmana zůstanou v Brdech po schválení zákona oblasti se zákazem vstupu. Pro pěší a cyklisty budou uvolněné jen bezpečné koridorové cesty. Vyčištění dopadových ploch od munice potrvá léta.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy