Poslal ANO dar 15 tisíc. Od poslankyně se mu vrátilo 256 400

Radek Nohl Radek Nohl
22. 3. 2015 6:30
Poslankyně Zelienková má poslaneckou kancelář v domě, který patří firmě drobného sponzora hnutí ANO. Jiní poslanci zase posílají statisíce ze státního lidem, kteří za ně kandidovali do radnic.
Vedení hnutí ANO.
Vedení hnutí ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslanečtí nováčci z hnutí ANO se celkem rychle zorientovali v praxi svých zkušenějších kolegů, jak výhodně naložit s poslaneckými náhradami. Aktuálně.cz při detailním zkoumání jejich čerpání zjistilo, že několik z nich si pronajímá kanceláře u lidí, kterým je hnutí buď zavázáno, nebo které vzalo na své kandidátky.

Babišovi poslanci v tom problém nevidí a střet zájmů odmítají. Členové Sněmovny mohou čerpat náhrady na pronájem svých kanceláří v regionu ve výši od 170 400 do 386 400 korun ročně, a to podle velikosti města. Obvykle stanoví nájemní smlouvu tak, aby vyčerpali celou povolenou sumu, nebo její podstatnou část.

Veřejné peníze pro sponzora ANO

Poslankyně ANO Kristýna Zelienková má svou kancelář v Berouně v domě, který vlastní firma Transportservis. Předsedou představenstva této společnosti je Jiří Včelák - jeden z drobných sponzorů hnutí ANO. Babišovu hnutí daroval 15 tisíc.  

Zelienková Aktuálně.cz řekla, že se o Včelákově daru dozvěděla, až když se na něj obrátila s žádostí o pronájem. "Já jsem viděla na okně, že pronajímají kancelář, a ani jsem nevěděla, že tam bydlí pan Včelák. Až když jsme se zkontaktovali, tak mi říkal, že dal příspěvek hnutí ANO. Je to shoda náhod," prohlásila Zelienková.  

Za pronájem kanceláře loni Zelienková zaplatila 256 400 korun z poslaneckých náhrad, jejichž kompletní přehled za loňský rok si Aktuálně.cz vyžádalo od Poslanecké sněmovny.

Střet zájmů poslankyně odmítá. "My spolu nic neřešíme. On se v ničem ani neangažuje," argumentuje Zelienková s tím, že se s podnikatelem v dopravě setkává zhruba jednou za čtvrt roku.

Včelák se o propojení sponzorského daru pro hnutí a nájmu kanceláře příliš bavit nechce. Je mu prý jedno, kdo si prostor pronajímá. "My máme smlouvu s Poslaneckou sněmovnou, ne s paní Zelienkovou. A mně je šumafuk, komu to Sněmovna platí. Hlavně že platí nájem," řekl Aktuálně.cz Včelák.

Vytáhl jsem ho na kandidátku, řekl poslanec

Další poslanci z ANO mají kanceláře v domech, jež patří lidem, kteří se při posledních komunálních volbách objevili na kandidátkách hnutí Andreje Babiše.

Poslanec Pavel Čihák si v Kolíně pronajímá prostory od Jiřího Hniličky. Jde podle Čiháka o perfektní místo v centru města. Za loňský rok Hniličkovi a jeho manželce Marii za pronájem uhradil z veřejných peněz 289 620 korun.

Poslanec před loňskými komunálními volbami Hniličku oslovil a vzal ho na kandidátku. "Je to solidní člověk, navíc stavař a my jsme potřebovali mít na kandidátce lidi i technicky zaměřené. Není to žádný vydřiduch. S takovými lidmi, kteří umí máknout, rád spolupracuji," vysvětluje Čihák. Hnutí ANO ale v Kolíně neuspělo, v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu získalo pouze dva mandáty.

Ani podnikatel Romeo Doupal se do zastupitelstva v Opavě nedostal. Je však prvním náhradníkem a za ANO působí také v majetkové komisi. Doupal zároveň pronajímá kancelář poslanci ANO Martinu Sedlářovi.

"Hledali jsme místo, které bude blízko lidem, kde se s nimi budu setkávat. A tak, abychom se vešli cenově, jsme tento prostor upřednostnili," zdůvodnil Sedlář, proč si vybrali právě kancelář na Horním náměstí v Opavě. Loni za nájem zaplatil ze státních náhrad 264 000 korun.

O kandidatuře jsem nevěděl, tvrdí poslanec

Martin Sedlář prý na rozdíl od kolegy Čiháka nevěděl, že majitel kanceláře bude za hnutí ANO kandidovat.

A netušil to údajně ani další poslanec ANO Pavel Volčík. Ten má kancelář u Petra Turpiše. Volčík uvedl, že ho zná řadu let. "Vsetín je malé město. I můj dědeček znal dědečka pana Turpiše," prohlásil Volčík.

Maximální výše náhrad poslance za rok

  • Reprezentace - 99 600 Kč
  • Cestovní náhrady - 248 400 - 373 200 Kč podle kraje, kde má poslanec trvalé bydliště
  • Administrativní a odborné práce - takzvané expertné - 155 184 Kč
  • Pronájem a vybavení kanceláře v regionu - 170 400 - 386 400 podle velikosti města
  • Asistenti - 430 500 Kč
  • Telefony a internet - 84 000 Kč
Zdroj: Domácí

Když se Turpiš na poslance ANO před časem obrátil s tím, že má volné prostory v domě, který v centru Vsetína dostavěl, politik dlouho neváhal. "Přišel za mnou, jestli bych měl zájem, a já jsem zájem měl," dodal Volčík. Pronájem vyšel loni státní kasu na 276 000 korun. 

Celkem se náklady na dopravu, ubytování, telefonování nebo asistenty dvou set českých poslanců vyšplhaly v loňském roce na 262 milionů korun. Jako obvykle byly nejdražší služby sněmovních asistentů, jejichž platy loni přišly státní kasu na 80 milionů korun.

V průměru vyšel voliče nejdráž poslanec Úsvitu, který například za telefony utratil přes 45 tisíc korun ročně. Průměrný poslanec za ODS přitom účtoval o téměř 16 tisíc méně, poslanci ANO či KDU-ČSL pak o 14 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy