Mimořádná zpráva

Poslanci ANO odmítli projednat odvolání Lipovské. Šlo o chybu, tvrdí Faltýnek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2021 20:30
Poslanci ANO ve čtvrtek odmítli projednat odvolání Hany Lipovské z Rady ČT, které minulý týden doporučil sněmovní volební výbor, a to kvůli její údajné ztrátě nezávislosti a politickému angažmá. Podle informací Deníku N ale šlo o chybu. Předseda poslanců Jaroslav Faltýnek (ANO) řekl, že sám v pátek věc navrhne k projednání.
Hana Lipovská
Hana Lipovská | Foto: DVTV

S návrhem zařazení bodu odvolání Hany Lipovské z Rady ČT ve čtvrtek přišla členka sněmovního volebního výboru Olga Sommerová (TOP 09). Mělo k tomu dojít ve čtvrtek večer po ústních interpelacích. Podpořilo ji ale pouhých 40 poslanců, zapotřebí jich bylo o 17 víc. Celý klub ANO s výjimkou poslance Patrika Nachera se zdržel hlasování. 

Předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek pro Deník N uvedl, že hnutí ANO nedodrželo dohodu z úterního jednání grémia, kde slíbilo, že projednání odvolání Lipovské podpoří. "Z mého pohledu vznikla nová koalice ANO, SPD a KSČM, která už si dnes začíná sestavovat novou vládu," řekl.

"Na grémiu jsme se dohodli, že to dnes načteme a večer odvoláme. Všichni byli pro, kromě SPD a KSČM. ANO bylo výslovně pro," řekl Deníku N předseda poslanců Starostů a nezávislých Jan Farský. Komunisté svůj postoj zdůvodnili tím, že Lipovská podle nich zákon neporušuje. SPD má zase strach, že ztratí voliče, kteří se pak vydají směrem k Volnému bloku.

Podle Farského se členové domluvili, že dohodu nikdo nezveřejní, aby k jednání opravdu došlo. "Ale bylo to zbytečné," řekl. Faltýnek to údajně slíbil nejen jemu, ale celému grémiu, uvedl Deník N, který také šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO oslovil. Ten řekl, že se jednalo o chybu, kterou plánuje napravit tím, že sám v pátek navrhne věc k projednání. Dodal také, že je sám pro odvolání Lipovské. 

Podle poslanců ANO ale údajně věc nebyla mezi prioritami týdne. "Na klubu jsem sice nebyl, ale zeptal jsem se kolegy v lavici a ten mi řekl, že mám být proti odvolání Lipovské," řekl Deníku N jeden z poslanců hnutí.

Volební výbor doporučil plénu sněmovny odvolat Lipovskou hlasy všech osmi přítomných členů. Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

"Členka rady paní Lipovská od počátku působení v Radě České televize zastává a ve veřejném prostoru aktivně propaguje vyhraněný politický a názorový směr a nedávno oznámila, že kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny," uvedla dříve Sommerová. Domnívá se proto, že Lipovská tak naplnila zmíněný paragraf zákona o ČT a ztratila svoji nezávislost.

Uskupení Volný blok, za který Lipovská kandiduje do sněmovny, však Lipovskou hájí. Podle něj právní předpisy neporušuje. Lídr Volného bloku a nezařazený poslanec Lubomír Volný v pondělí řekl, že pokus o její odvolání má za cíl zbavit televizní radu kritika generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela slovenská sopranistka Edita Gruberová, bylo jí 74 let

Ve věku 74 let v pondělí v Curychu zemřela známá slovenská sopranistka Edita Gruberová. O úmrtí informovala její rodina. Gruberová se pohybovala na evropských jevištích přes 50 let, svou kariéru ukončila v roce 2019, uvedla agentura DPA.

Gruberová se proslavila v německojazyčných zemích. Působila například v Bavorské státní opeře v Mnichově. V roce 2019 dostala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo.

před 47 minutami

Bidenova vláda požádala nejvyšší soud o zablokování texaského zákazu potratů, zatímco ústavnost opatření se bude projednávat u federálních soudů

Zdroj: ČTK
Další zprávy