Živě: Sněmovna rozpuštěna. Pro bylo 140 poslanců

začátek schůze 20.8. od 14:00
Hlasování o rozpuštění sněmovny sledujeme v online reportáži.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Po více než třech hodinách diskusí zákonodárci odhlasovali rozpuštění Poslanecké sněmovny. Pro bylo 140 poslanců, sedm hlasovalo proti.

ODS na protest opustila jednací sál. Konec sněmovny podpořila ČSSD, TOP 09, KSČM a Věci veřejné. Pro byl i Jiří Paroubek.

Rozhodnutí poslanců nyná musí potvrdit prezident Miloš Zeman. Ten již avizoval, že hodlá vyhlásit předčasné volby na 25. a 26. října.

Ostrá diskuse se vedla o ústavní stížnosti, kterou v pondělí podal Petr Skokan (VV). V ní tvrdí, že vyslovení nedůvěry Rusnokově vládě je neplatné.

Požádal proto soud, aby pomocí předběžného opatření prezidentovi uložil, že do vyřešení sporu nemá jmenovat novou vládu ani reagovat na jiné podněty vzešlé z Poslanecké sněmovny - tedy ani na její rozpuštění.

To tvrdě kritizovali sociální demokraté i členové dalších stran. "Na mě to působí tak, že někdo chce mít důvod k tomu, aby - než ústavní soud rozhodne - mohly být volby pozastaveny," řekl poslancům Jiří Paroubek.

Strany mezitím začaly vyjednávat o složení kandidátek. Sociální demokraté už zveřejnili, že v Praze bude jejich jedničkou odborář Jaroslav Zavadil.

Dva nejsilnější muži strany - předseda Bohuslav Sobotka a místopředseda Michal Hašek - se střetnou v Jihomoravském kraji. ODS plánuje v Praze nasadit Miroslavu Němcovou, Martin Kuba by měl vést kandidátku ve Středočeském kraji, kde se střetne s Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Průběh hlasování v online reportáži

začátek schůze 20.8. od 14:00
18:05

Sociální demokracie má z usnesení Sněmovny o rozpuštění velkou radost. Prezident Miloš Zeman by se nyní měl co nejdříve sejít s předsedy parlamentních stran, aby mohl být stanoven termín voleb. V reakci na hlasování dolní komory to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podle Sobotky je rozhodnutí, které podpořilo 140 poslanců, jednoznačné a všichni by ho měli respektovat. ODS podle něj při dnešním jednání nesmyslně vytvářela dojem, že rozpuštěním "nastává konec světa".

17:57

Premiér v demisi Jiří Rusnok České televizi řekl, že za současné situace jeho vláda utlumí legislativní proces. Což znamená, že k projednání navrhne Senátu jeden nebo dva zákony. Jedním z nich bude šedesátikorunový poplatek v nemocnicích.

17:45

"140 hlasů je přesvědčivá ústavní většina k tomu, aby pan prezident vyslyšel to usnesení a bez zbytečných odkladů poslaneckou sněmovnu rozpustil a vyhlásil termín voleb," komentoval čerstvé rozhodnutí Miroslav Kalousek (TOP 09).

17:38

Na výsledek hlasování sněmovny reaguje Strana zelených. "Předčasné volby jsou cestou k nové vládě na základě preferencí voličů, neznamenají však automaticky cestu z politické krize. Strana zelených vítá předčasné volby a novou příležitost pro občany, aby si vybrali mimo zavedené a zkompromitované strany. Korupce a zákulisní zájmy brzdí naši zemi před řešením tak vážných problémů, jako je dostupnost bydlení, předlužení domácností, nastartování solidního ekonomického oživení nebo snížení energetické závislosti," uvádí Ondřej Liška předseda SZ.

17:25

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka rozhodnutí poslanců uvítal. "Rád bych vyzval pana prezidenta, aby se co nejdříve setkal s představiteli parlamentních stran, abychom měli volby co nejdříve," uvedl Sobotka.

17:17

Sněmovna je rozpuštěna. Pro hlasovalo 140 poslanců, proti 7.

17:05

"Rozpuštění sněmovny nepovede ke stabilitě. Pokud rozpuštění dnes odsouhlasíme, usnadníme tento krok kdykoli do budoucna," řekla Němcová v závěru svého projevu.

16:55

Před poslance předstoupila Miroslava Němcová (ODS). Ohradila se proti výroku opozice, že by měli koaliční poslanci přestat hrát divadlo. "Možná to nevíte, ale tady to kdysi skutečně divadlo bylo," řekla Němcová. Poté přešla k výkladu historie sněmovny a jejím významným okamžikům, jako je zvolení Masaryka prezidentem nebo selhání parlamentu v roce 1938.

16:48

Vystoupil ministr vnitra Martin Pecina a omluvil se za své včerejší prohlášení pro média, že poslanci podle něj sněmovnu nerozpustí.

16:35

Ke slovu se dostal Pavel Bém (ODS). Na minulém jednání sněmovny hovořil o svém sexuálním životě a tělesných přednostech své manželky. Nyní přednáší o sebevraždě.

16:18

"Doufám, že argumenty, které nám předložil pan poslanec Skokan, se ukážou jako absolutní nesmysl. Na straně druhé je tady evidentní snaha odložit konání voleb, zmařit rozpuštění sněmovny, protože k tomu ta ústavní stížnost směřuje," řekl deníku Aktuálně.cz Jeroným Tejc.

16:02

"Na mě to působí tak, že někdo chce mít důvod k tomu, aby - než ústavní soud rozhodne - mohly být volby pozastaveny," řekl poslancům Jiří Paroubek. Skokan stále opakuje, že jeho stížnost se předčasných voleb nijak netýká.

15:55

Jeroným Tejc znovu vyzývá Skokana, aby řekl, zda skutečně požadoval předběžné opatření, které by zkomplikovalo vyhlášení předčasných voleb. "Do doby, než bude rozhodnuto ústavním soudem, nebude jisté vůbec nic," popsal situaci Tejc.

Odpovědi se nedočkal. Vít Bárta mu pouze odvětil, že na procesní problém při hlasování o důvěře byl upozorňován již před dvěma týdny a ničeho se nebál. Neměl by se prý nyní bát ani ústavní stížnosti.

15:50

Petr Skokan uvedl, že si za podáním ústavní stížnosti stojí. "Ohrazuji se proti nařčení, že moje ústavní stížnost byla cílena proti rozpuštění sněmovny. Hlasování o důvěře vládě a rozpuštění sněmovny spolu prostě nesouvisí," tvrdí Skokan.

15:40

Zatímco se poslanci dohadují, pokračuje vyjednávání o složení kandidátek. V Moravskoslezském kraji se v boji o přízeň voličů střetnou dva ministři nynější vlády v demisi. Kandidátku KDU-ČSL povede ministr životního prostředí Tomáš Podivínský a SPOZ s největší pravděpodobností vsadí na ministra vnitra Martina Pecinu. ČSSD proti nim do boje vyšle dlouholetého poslance Lubomíra Zaorálka, ODS lídra dosud nevybrala.

15:25

Poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS) bez obalu řekla, že nebude hlasovat pro rozpuštění vlády kvůli tomu, že pravice má v předčasných volbách malé šance. "Znamenalo by to vítězství levice. A to pro tento stát není dobré," řekla Wenigerová.

15:13

Jestliže se v úterý Sněmovna rozpustí, prezident Miloš Zeman bude mít na vyhlášení předčasných voleb dva týdny, pokud v souladu se svým prohlášením stanoví jejich termín na poslední říjnový víkend. Strany v případě voleb na konci října budou muset sestavit a odevzdat kandidátky nejpozději 17. září, tedy 38 dnů před volbami. Na doplňování kandidátů by měly další čtyři dny a do 29. září by směly odstranit i případné nedostatky na kandidátkách. Krajské úřady by registraci kandidátek musely provést do 25 dnů před začátkem voleb, tedy do konce září

15:00

"Předčasné volby považuji za projev zoufalství. Nepřinesou řešení politické krize," prohlásil bývalý člen ODS Michal Doktor. Sociální demokraté podle něj nemají vlastní program a pouze se vymezují proti pravici.

14:45

Jednání se kvůli Skokanově stížnosti komplikuje. Jiří Paroubek upozorňuje na nezvyklou situaci, kdyby se sněmovna rozpustila a ústavní soudci dali Skokanovi za pravdu. "Sněmovna by byla rozpuštěná a byla by tu vláda v demisi, jejíž demise by se ale zpochybňovala," popsal Paroubek.

14:30

Jeroným Tejc vyzval Věci Veřejné, aby jejich poslanec Petr Skokan stáhl svou stížnost k Ústavnímu soudu. V ní Skokan tvrdí, že vyslovení nedůvěry Rusnokově vládě je neplatné. Skokan zároveň soud žádá, aby nereagoval ani na jiné podněty vzešlé z Poslanecké sněmovny, které na vyslovení nedůvěry navazují - tedy i na její rozpouštění a vyhlášení předčasných voleb.

Vít Bárta to odmítl. O ústavní stížnosti bude rozhodovat plénum, tedy sbor všech soudců. Ten zasedá v úterý, stížnost ale nestihne projednat.

Foto: Vojtěch Marek
14:20

Hovoří Kateřina Klasnová z Věcí veřejných. Svůj projev pojala spíše jako rozloučení s kolegy a vypočítává, co všechno se podařilo její straně prosadit. "Jsem ráda, že odcházím z Poslanecké sněmovny jako člověk a ne jako politik," řekla Klasnová.

14:15

Předseda KSČM Vojtěch Filip vyzval poslance k podpoření záměru rozpustit sněmovnu. „Tím, že se sněmovna rozpustí, umožníme politické scéně nový začátek," řekl přísedícím.

14:10

Z hlasování se nakonec omluvilo 11 poslanců, z toho 7 z ODS. Nedostaví se ani čtyři ministři - Jiří Ciencala, Martin Holzát, Vlastimil Picek a Jan Kohout.

14:00

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zahájila jednání.

13:50

Sociální demokraté také vyzvali Stanislava Polčáka (TOP 09), aby se omluvil za své výroky, že hejtmani z ČSSD přesvědčují své spolustraníky, aby na jednání nedorazili. "Očekávám dnes veřejnou omluvu poslance Stanislava Polčáka za jeho včerejší lživé výroky směrem k poslancům a hejtmanům za ČSSD, které zpochybňovaly jednotnou podporu ČSSD pro rozpuštění sněmovny," řekl místopředseda Michal Hašek.

13:45

Bohuslav Sobotka potvrdil, že všech 54 poslanců sociální demokracie zvedne ruce pro rozpuštění sněmovny. Zkritizoval rozhodnutí ODS opustit při jednání sál. "Postoj ODS pokládá sociální demokracie za nedůstojný. Je to pohrdání občany," řekl Sobotka. Zároveň připomněl, že ČSSD navrhovala rozpuštění sněmovny už 17. července, kdy chybělo 24 hlasů. Nyní je podle Sobotky mnohem větší šance věc prosadit.

13:35

Jiří Paroubek podpoří rozpuštění sněmovny, ačkoli prý krátký termín na volební kampaň jeho malé straně LEV 21 nesvědčí. Jeho spolustraník Petr Benda se ale hlasování neúčastní. "Neexistuje konzistentní parlamentní většina a vláda Jiřího Rusnoka je vládou bez důvěry," zdůvodnil své rozhodnutí Paroubek.

13:20

Na jednání dorazí všichni čtyři členové strany LIDEM včetně předsedkyně Karoliny Peake. Před novináře ale nepředstoupí, údajně z časových důvodů.

13:13

Deset poslanců z Věcí veřejných bude hlasovat pro rozpuštění poslanecké sněmovny. Otto Chaloupka se z jednání omluvil. "Věci veřejné bez ohledu na čas, který by naší straně prospěl, budou hlasovat pro rozpuštění sněmovny všemi hlasy přítomných poslanců," řekl Vít Bárta. Předčasné volby jsou podle něj jediným možným řešením, aby prošel státní rozpočet a naopak ztroskotaly zákony, které protlačili různí lobbisté.

Foto: Vojtěch Marek
13:00

Z jednání sněmovny se zatím omluvilo 11 poslanců a 2 členové vlády. Jedná se o nezařazené, nebo o členy ODS. Omluvenku zatím nedodal nikdo ze stran, které slíbily hlasovat pro rozpuštění sněmovny. Jednání se naúčastní bývalý člen Věcí veřejných Josef Dobeš, nedávno vyloučený člen ODS Tomáš Úlehla a člen strany Jiřího Paroubka LEV 21 Petr Benda. Chybět bude i odsouzený Roman Pekárek a vazebně stíhaný David Rath.

12:50

Rozhodnutí ODS opustit při hlasování sál se na proceduře neprojeví. Na rozdíl od jiných hlasování zde nezáleží na kvóru. Je to tedy prakticky stejné, jako kdyby občanští demokraté hlasovali proti.

12:40

ODS chce rozpustit Poslaneckou sněmovnu až poté, co sněmovna projedná klíčové zákony, dnešního hlasování se proto nezúčastní. „Poslanecký klub ODS se jednoznačně dohodnul, že poslanci při hlasování o rozpuštění Poslanecké sněmovny opustí sál a hlasování se nezúčastní," řekl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 8. 2013 18:10
 

Právě se děje

Další zprávy