Poprvé v české justici: Padla žaloba kvůli terorismu

ČTK ČTK
29. 3. 2012 15:06
Obviněni jsou tři Dagestánci a jeden Moldavan
Foto: Reuters

Praha - Česká justice má před sebou poprvé ve své historii žalobu kvůli podpoře terorismu.

Státní zastupitelství ve středu obžalovalo na čtyři cizince ze zemí bývalého Sovětského svazu, podezřelé z podpory teroristů.

ČTK to ve čtvrtek řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha.

Tři Dagestánce a jednoho Moldavana policie zadržela minulý rok, v Česku údajně vyráběli falešné doklady pro teroristy v Dagestánu. V případě prokázání viny hrozí obžalovaným až desetileté tresty odnětí svobody.

Státní zastupitelství tak souhlasí s návrhem, který podal Útvar pro boj proti organizovanému zločinu letos v únoru. Tři Rusové a Moldavan, které policie zadržela, měli údajně vyrábět falešné doklady pro dagestánské teroristy.

Obviněným hrozí v případě prokázání viny až desetiletý trest odnětí svobody.

Zadržení cizinci jsou podezřelí z práce pro radikální islamistickou organizaci Džamaat Šariat.

Ta má na svědomí řadu krvavých útoků na činitele místní administrativy a příslušníky vojsk.

Kromě útoku na kolonu vojenského orchestru kaspijské námořní pěchoty měla organizace Džamaat Šariat také podíl na útoku sebevražedných atentátnic v moskevském metru v březnu roku 2010.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy