Česká policie poprvé navrhla obžalobu za terorismus

ČTK ČTK
14. 2. 2012 20:55
ÚOOZ dopadl čtyři muže z bývalého Sovětského svazu, kteří teroristům padělali doklady
Zbraně, které patřily dagestánským teroristům. Podle ÚOOZ jim pomáhala i česká spojka.
Zbraně, které patřily dagestánským teroristům. Podle ÚOOZ jim pomáhala i česká spojka. | Foto: Ministerstvo vnitra Dagestánu

Praha - Policisté z Útvaru boje proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) podali návrh na obžalobu čtyř cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří jsou podezřelí z podpory terorismu. Informovala o tom televize Nova. Tři Rusy a jednoho Moldavana policie zadržela minulý rok, v Česku údajně vyráběli falešné doklady pro teroristy v Dagestánu.

V případě prokázání viny hrozí obviněným až desetileté tresty odnětí svobody.

"V úterý nám byl doručen spisový materiál. Do poloviny příštího měsíce bude ve věci rozhodnuto," řekl televizi obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka je to poprvé, co česká policie stíhá konkrétní lidi za trestnou činnost spojenou s terorismem.

O jednoho ze zadržených má zájem Rusko, které zaslalo žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání, uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Cizinci jsou podezřelí, že pracovali pro radikální islamistickou organizaci Džamaat Šariat. Ze sedmi lidí, kteří v padělatelské dílně pracovali, prý čtyři věděli, že doklady skončí v rukou teroristů, uvedla Nova. Padělky dokladů byly podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty velice zdařilé a pachatelé byli schopni vytvořit kompletní identitu člověka. K tomu používali padělky razítek různých úřadů. Při běžné kontrole na policii by se podle něj jen těžko přišlo na to, že jde o falzum.

Dagestánská teroristická skupina Džamaat Šariat má na svědomí řadu krvavých útoků na činitele místní administrativy a příslušníky vojsk. Nejkrvavější akcí, kterou provedli příslušníci Dagestánské fronty, byl podle médií útok na kolonu, ve které byli členové vojenského orchestru kaspijské námořní pěchoty, v květnu 2002. Džamaat Šariat měla také podíl na útoku sebevražedných atentátnic v moskevském metru v březnu roku 2010, který si vyžádal na 40 obětí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy