Česká policie poprvé navrhla obžalobu za terorismus

ČTK ČTK
14. 2. 2012 20:55
ÚOOZ dopadl čtyři muže z bývalého Sovětského svazu, kteří teroristům padělali doklady
Zbraně, které patřily dagestánským teroristům. Podle ÚOOZ jim pomáhala i česká spojka.
Zbraně, které patřily dagestánským teroristům. Podle ÚOOZ jim pomáhala i česká spojka. | Foto: Ministerstvo vnitra Dagestánu

Praha - Policisté z Útvaru boje proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) podali návrh na obžalobu čtyř cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu, kteří jsou podezřelí z podpory terorismu. Informovala o tom televize Nova. Tři Rusy a jednoho Moldavana policie zadržela minulý rok, v Česku údajně vyráběli falešné doklady pro teroristy v Dagestánu.

V případě prokázání viny hrozí obviněným až desetileté tresty odnětí svobody.

"V úterý nám byl doručen spisový materiál. Do poloviny příštího měsíce bude ve věci rozhodnuto," řekl televizi obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka je to poprvé, co česká policie stíhá konkrétní lidi za trestnou činnost spojenou s terorismem.

O jednoho ze zadržených má zájem Rusko, které zaslalo žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání, uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Cizinci jsou podezřelí, že pracovali pro radikální islamistickou organizaci Džamaat Šariat. Ze sedmi lidí, kteří v padělatelské dílně pracovali, prý čtyři věděli, že doklady skončí v rukou teroristů, uvedla Nova. Padělky dokladů byly podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty velice zdařilé a pachatelé byli schopni vytvořit kompletní identitu člověka. K tomu používali padělky razítek různých úřadů. Při běžné kontrole na policii by se podle něj jen těžko přišlo na to, že jde o falzum.

Dagestánská teroristická skupina Džamaat Šariat má na svědomí řadu krvavých útoků na činitele místní administrativy a příslušníky vojsk. Nejkrvavější akcí, kterou provedli příslušníci Dagestánské fronty, byl podle médií útok na kolonu, ve které byli členové vojenského orchestru kaspijské námořní pěchoty, v květnu 2002. Džamaat Šariat měla také podíl na útoku sebevražedných atentátnic v moskevském metru v březnu roku 2010, který si vyžádal na 40 obětí.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy