Pompeo přiletí v úterý do Prahy, setká se s Babišem. Navštíví i další evropské země

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 6. 8. 2020 9:11
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo potvrdil na tiskové konferenci, že v pondělí vyrazí na cestu po zemích střední a východní Evropy. Během návštěvy Česka, Rakouska, Slovinska a Polska by měl by jednat mimo jiné o ohlášených přesunech části amerických jednotek z Německa. Do Prahy má podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka přiletět v úterý, setká se tu s premiérem Andrejem Babišem.
Mike Pompeo.
Mike Pompeo. | Foto: Reuters

Pompeo se má s Babišem sejít následující den po svém příletu, tedy ve středu 12. srpna. Už během tohoto čtvrtka má do Prahy přiletět americký tým, který bude chystat detaily návštěvy, řekla serveru Blesk Zprávy vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO), která v době dovolené zastupuje Babiše.

Podle Schillerové není vyloučeno ani jednání s českým prezidentem Milošem Zemanem. "V pátek na úřadu vlády budou zástupci obou týmů - českého a amerického - připravovat detailní program," doplnila Schillerová. Připomněla, že cesta šéfa americké diplomacie do České republiky byla dlouho plánovaná. "Měla se už odehrát na jaře u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války. Kvůli pandemii koronaviru byla ale odložena," uvedla.

Petříček ve čtvrtek Českému rozhlasu Radiožurnál řekl, že hlavním tématem jednání bude bezpečnostní spolupráce mezi Českou republikou a Spojenými státy. Politici obou zemí proberou i obchodní vztahy a regionální spolupráci, protože kromě České republiky navštíví Pompeo ještě další tři státy střední Evropy - Polsko, Rakousko a Slovinsko.

V sobotu 15. srpna má podle webu Politico šéf americké diplomacie navštívit polskou metropoli Varšavu, tedy v den, kdy si Poláci připomenou 100. výročí bitvy u Varšavy.  

Polsko velmi usiluje o to, aby se na jeho území přesunula část z téměř 12 000 amerických vojáků, které chce Washington stáhnout z Německa. Prezident USA Donald Trump chce odchodem přibližně třetiny jednotek působících v zemi "potrestat" Berlín za to, že neplní závazek zvýšit výdaje na obranu v rámci společných závazků členů NATO.

Ministr obrany USA Mark Esper nedávno přislíbil, že pošle do Polska další tisícovku vojáků. Stažení jednotek z Německa vysvětlil jako strategický krok, který umožní přesunout vojáky blíže ruským hranicím. Jeho výrok však brzy popřel Donald Trump, který řekl, že je ochoten o stažení vojáků znovu jednat, pokud Berlín zvýší svoje výdaje na zbrojení, které by podle dohody členů Severoatlantické aliance měly dosahovat dvou procent HDP.

Pozor na Čínu

Tématy Pompeova jednání v Evropě budou podle webu Politico kromě přeskupování jednotek také bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G) a s ní spojené vztahy s Čínou.

Na středeční tiskové konferenci americký ministr zahraničí Pompeo prohlásil, že vláda prezidenta Trumpa bude prosazovat zákaz prodeje  "nedůvěryhodných" čínských aplikací ve Spojených státech. Zmínil konkrétně sítě TikTok nebo WeChat, které podle něj představují "vážné riziko" pro ochranu soukromých dat amerických občanů. Podle Pompea budou americké úřady úzce spolupracovat s tamními firmami ve snaze omezit vliv čínských cloudových úložišť a dalších technologických zařízení, která mohou způsobit únik citlivých dat.

Mike Pompeo na středeční tiskové konferenci zároveň oznámil, že USA budou příští týden prosazovat v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu.

VIDEO: Jakub Landovský o potenciální americké vojenské základně v ČR

S Alexandrem Vondrou jsem o americké letecké základně v Ostravě mluvil, ale o spolupráci by muselo projevit zájem ministerstvo obrany a spojenci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 35 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy