Pomoc Moldavsku: Lidé jdou do světa, staří jsou sami

Petra Sasínová
22. 12. 2009 6:42
Fotograf Štreit fotil v jedné z nejchudších zemí Evropy
Po Čečensku a Ingušsku fotil Jindřich Štreit pro Charitu v Moldavsku, které patří k nejchudším zemím Evropy.
Po Čečensku a Ingušsku fotil Jindřich Štreit pro Charitu v Moldavsku, které patří k nejchudším zemím Evropy. | Foto: Petr Protivánek

Sovinec - Světoznámý fotograf ze Sovince Jindřich Štreit, kterého proslavily dokumentární cykly o životě na Bruntálsku a Rýmařovsku, mapoval na podzim práci Charity České republiky v Moldavsku.

Právě jde do tisku kalendář sestavený z fotografií z jeho dvoutýdenního moldavského pobytu. Poté by měla následovat výstava.

„Charita má v Moldavsku úžasné aktivity na pomoc starým lidem," říká fotograf Jindřich Štreit, který se od devadesátých let věnuje také charitativní činnosti. Pro Charitu již fotil v Čečensku a Ingušsku.

„Charita vybudovala na třech místech v Moldávii zdravotní střediska, jejichž chod zajišťuje, včetně placení zdravotních sester. Vybrané a vyškolené Moldavanky se starají o nemocné a opuštěné staré lidi, chodí za nimi domů," vysvětluje Štreit.

Moldavsko je jedna z nejchudších zemí Evropy. Jen menšina si v tamním korupčním systému žije nad poměry. Mnoho lidí v produktivním věku odjíždí za prací do zahraničí, protože v zemi je obrovská nezaměstnanost.

Bezprizorné děti a staří lidé

„V Moldavsku žije kolem čtyř milionů lidí, z toho asi milion pracuje v cizině. Doma zůstávají děti, staří a nemohoucí, o které se nemá kdo postarat," přibližuje problémy země.

Štreit se primárně zaměřil na fotografování života starých lidí. „Byl jsem tam u přátel z Charity, kteří mi pomohli dostat se k lidem a získat jejich důvěru. Nakonec jsem chodil za pacienty jen s moldavskými zdravotními sestrami," líčí Štreit.

Část Moldavska byla v minulosti střídavě součástí součástí Sovětského svazu a Rumunska. Dnes země patří k nejchudším zemím Evropy.
Část Moldavska byla v minulosti střídavě součástí součástí Sovětského svazu a Rumunska. Dnes země patří k nejchudším zemím Evropy. | Foto: Aktuálně.cz

„Moldavsko je krásná země, hlavně střední část, kde se pěstuje ovoce a hlavně réva. Chudoba je tam však vidět na každém kroku. Viděl jsem tam ale také lidi, kteří si přes všechnu bídu nesmírně váží života. Byla to velmi zajímavá práce a hodně mi dala," říká Štreit.

Fotograf navštívil vesnici, ve které funguje jeden z charitních zdravotních domů. Fotil v hlavním městě Kišiněvu i na jihu Moldávie, kde je vesnice Holuboje s převážně českým obyvatelstvem. Tam pomáhá Charita i český stát.

Rozestavěné domy na každém kroku

Pomoc jde do školství, zdravotnictví, podnikatelské sféry, ale také do kurzů, které lidi učí ekonomicky přemýšlet.

„Nikde jinde jsem ještě neviděl tolik rozestavěných domů! Lidi si vydělají trochu peněz, hned koupí auto a začnou stavět dům, ale pak ho nechají nedostavěný chátrat, protože jim dojdou peníze," popisuje fotograf. 

V Moldavsku pomáhá Charita i díky lidem, kteří přispívají do Tříkrálové sbírky.

Většina vybraných peněz končí ve službách a projektech v České republice, ale asi deset procent je určeno pro zahraničí.

Z výtěžku ze sbírky z ledna 2009 šlo na humanitární pomoc do zahraničí asi šest a půl milionu, asi čtvrt milionu právě také do Moldavska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy