Ekologické hrozby má polovina Čechů za přehnané. Se svým okolí jsou spokojení

ČTK ČTK
6. 12. 2022 15:08
Životní prostředí v okolí svého bydliště i v celém Česku lidé hodnotí nejlépe za uplynulých 20 let. Spokojenější jsou se stavem v místě svého bydliště než s tím celkovým. O životním prostředím v okolí domova se kladně vyjádřilo 84 procent lidí, o stavu přírody v celé Česku 75 procent. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Autoři průzkumu upozornili, že spokojenost se stavem přírody v místě svého bydliště vyjadřuje od počátku sledování v roce 2002 minimálně 70 procent lidí, pouze v letech 2004 a 2010 jejich počet mírně klesl pod tuto úroveň. Počet občanů, kteří se pozitivně vyjadřují o stavu v celém Česku, od roku 2002 rostl s mírnými odchylkami do roku 2017, kdy dosáhl maxima 72 procent. Poté pozitivních hodnocení ubylo až na 53 procent v roce 2020. Od té doby jich opět přibývá.

Proti loňskému červenci se počet těch, kteří jsou spokojeni s okolím svého bydliště, zvýšil o osm bodů. V otázce životního prostředí celé Česka přibylo kladných hodnocení o šest bodů.

V ochraně životního prostředí Češi přitom nejvíce oceňují aktivitu obecních úřadů a ekologických organizací. Kladně ji hodnotí 59, respektive 56 procent lidí. Naopak nejhůře v hodnocení lidí dopadl parlament, jehož činnost při ochraně přírody pozitivně vnímají necelé dvě pětiny oslovených.

Podle zjištění průzkumu velká část veřejnosti, konkrétně 84 procent, souhlasí s tím, že dělat něco pro životní prostředí je dobré, i když to stojí peníze a čas. Na druhou stranu 57 procent oslovených se současně ztotožnilo s názorem, že pro ně osobně je těžké pro životní prostředí něco udělat.

Polovina lidí si pak myslí, že mnohá tvrzení o ekologických hrozbách jsou zveličená, a podle 45 procent jsou v životě důležitější věci než starost o životní prostředí. Téměř dvě pětiny občanů uvedly, že nemá cenu starat se o životní prostředí, pokud to nebudou dělat i ostatní.

Z oblastí, které mají vliv na životní prostředí, se nejvíce lidí kriticky staví k silniční dopravě. Její negativní dopad na přírodu vnímá 78 procent lidí. Více než polovina dotázaných považuje za špatné také chování firem k životnímu prostředí, dopad těžby dřeva a nerostných surovin na životní prostředí nebo postihy těch, kteří přírodu poškozují. Nejlépe z hodnocení vyšly dopady zemědělské činnosti na přírodu a využívání obnovitelných zdrojů, které jako špatná hodnotily zhruba dvě pětiny lidí.

Centrum pro výzkum veřejného mínění provedlo průzkum v době od 8. září do 8. listopadu mezi osmi stovkami lidí staršími 15 let.

Video: Klimatickou krizi máme tady a teď, musíme se z toho pekla dostat pryč, říká Berg (15. 7. 2021)

Evropa se musí stát klimaticky neutrálním kontinentem, není to otázka, jestli si to můžeme dovolit, říká spolupředseda Zelených Michal Berg. | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy