Léčí utržené končetiny, chybí jim materiál. Češi polním nemocnicím poslali miliony

Kristýna Dvouletá Kristýna Dvouletá
22. 6. 2024 16:27
Rusko pokračuje v ofenzivě v Doněcké oblasti. Jedna z hlavních linií bojů se nachází v blízkosti města Doněck. Od letošního léta se o raněné vojáky v tomto regionu starají tři polní nemocnice. Česká nezisková organizace Post Bellum spolu s darovací platformou Donio vybírá 20 milionů na jejich vybavení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ve válkou poničených domech se nachází tří polní nemocnice. Raněné přivážejí z fronty vzdálené 15 až 20 kilometrů. Elektřinu zajišťují generátory. Voda, potraviny a lékařské materiály se musí dovážet. Lékaři se zde denně postarají o desítky pacientů.

"Nejničivější létající municí jsou FPV drony, které stojí za většinou traumatických zranění pěchoty. Zdravotníci nejčastěji ošetřují tržné rány, zlomeniny a utržené končetiny. Častá jsou traumata, která vznikají výbuchem v blízkosti vojáka. Jednu z nemocnic musí evakuovat do vnitrozemí, v oblasti se očekává průlom fronty," popsal ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa. 

Kampaň Nebuď pasivní, zachraň život dodá třem nemocnicím chybějící zdravotnický materiál. Podle Kroupy zařízení nejvíce potřebují lékařské vybavení a přístroje. Dary zajistí nákup sanitek, operačních světel, kardiopump nebo chirurgických nástrojů. Zatím se vybralo přes tři miliony korun. Sbírka potrvá do 22. července.

"Lékařům a paramedikům dochází nejen léky, ale i základní zdravotnické vybavení, které zachraňuje životy. Teď je nesmírně důležité dodat na Ukrajinu nejen munici, ale právě i vybavení polních nemocnic. Obsah sbírky jsme konzultovali s tamějšími lékaři, vojenskými zdravotníky a dalšími odborníky. Přispívající mohou mít jistotu, že se vybavení bude používat," sdělil Kroupa. 

Vybavení do Doněcku dorazí spolu s další humanitární misí, akci zastřešuje ukrajinský provozovatel zdravotnických zařízení Medical Service International Legion, který pomáhá s evakuací zraněných z frontové linie. Záštitu nad projektem převzal odborník na urgentní medicínu Martin Balík z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Post Bellum se v pomoci Ukrajině angažuje dlouhodobě. Na počátku ruské invaze zahájila sbírku určenou na nákup zdravotnických a ochranných pomůcek. Celková hodnota zaslaného materiálu přesahuje půl miliardy korun.  

Letos v květnu organizovala převoz 12 polních sanitek na Ukrajinu. Upravené Land Rovery řídil například hokejový brankář z Nagana Dominik Hašek, kněz Ladislav Heryán nebo novinář Aktuálně.cz Jan Hejl, který dvoudenní cestu zachytil v reportáži

Post Bellum v rámci online archivu Paměť národa zaznamenává příběhy pamětníků událostí moderní historie. Kromě dokumentování svědectví válečných veteránů nebo vězňů nacistických a komunistických režimů se věnuje vzdělávacím programům a publicistické činnosti. 

 

Právě se děje

Další zprávy