Zeman je silná osobnost zahraniční politiky, budu naslouchat jeho zkušenostem, říká odmítaný Poche

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
18. 5. 2018 20:03
Europoslance Miroslava Pocheho, kterého ČSSD nominuje do funkce ministra zahraničí, ostře kritizuje prezident Miloš Zeman za jeho postoj k migraci. Poche si chce případné neshody s prezidentem vyříkat na schůzce, o kterou už požádal kancléře Vratislava Mynáře. "Jestli to byl tento důvod, tak to panu prezidentovi vysvětlím," řekl k Zemanovým výhradám Poche. ČSSD bude o případném vstupu do vlády rozhodovat ve vnitrostranickém referendu.
Europoslanec za ČSSD Miroslav Poche.
Europoslanec za ČSSD Miroslav Poche. | Foto: DVTV

Co říkáte názoru Miloše Zemana, který prohlásil, že vás nechce jmenovat ministrem zahraničí? Měli jste už možnost si to vyříkat?

To jsme zatím neměli. Oficiálně jsem ale požádal pana kancléře Mynáře o setkání s panem prezidentem. Rád bych mu tam představil své priority zahraniční politiky, svou koncepci - programovou i personální. A jsem připravený s panem prezidentem Milošem Zemanem velmi detailně diskutovat a naslouchat jeho zkušenostem.

Víte, proč vás prezident odmítá?

Pan prezident má nějaký osobní názor, na který má právo stejně jako kdokoli jiný. Měl mít snad výhrady k jednomu mému marginálnímu hlasování v Evropském parlamentu z dubna 2015 - ale to snad nemůže být považované za relevantní důvod. Týkalo se to migrace, ale jednalo se pouze o informativní zprávu, která nebyla závazná. Jestli to byl tento důvod, tak to panu prezidentovi vysvětlím.

A nemůže být příčinou, že jste Miloše Zemana nepodpořil v letošních volbách? Podpořil jste pana Drahoše.

První volba v roce 2013 byla pro Miloše Zemana důležitější, a tam jsem ho podpořil. Takových sociálních demokratů bylo tehdy málo. Pana prezidenta osobně neznám a neformálně jsem se s ním setkal před dvaceti lety jako místopředseda Mladých sociálních demokratů, když jsem vypomáhal na sjezdu strany v Praze. Nikdy jsem nepotkal ani Andreje Babiše.

Mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že vaše zaměření by bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády. Co s tím uděláte?

Jsem spoluautorem zahraničněpolitické části programového prohlášení, které bude hlasované v referendu ČSSD. Chci o tom s panem prezidentem diskutovat, až obdržím termín našeho setkání. Česká zahraniční politika v posledních letech je jasná a zřetelná a já na ní nehodlám nic měnit.

Zvláště pro budoucího ministra zahraničí může být obtížné stát vedle dominantního premiéra Andreje Babiše. Máte plán, jak vedle něj nezaniknout?

Kdo mne zná, ten ví, že nejsem pasivní. Jsem velmi houževnatý. Když zastupuji zájmy České republiky v Evropském parlamentu, je to vidět. Když budu zastupovat zájmy ČSSD nebo České republiky, bude to velmi vidět. Toho se neobávám - spíše se obávám, aby to nebylo naopak.

Jak budete řešit své postavení v ČSSD? Někteří členové sociální demokracie mají výhrady k razantním způsobům, jak prosazujete své názory nebo kandidáty do různých funkcí.

Jsem razantní, když mám nějaký cíl - ať už jde o cíl sociální demokracie, Žižkova (Poche zde byl zastupitelem, pozn. red.), nebo České republiky. Člověk musí být razantní, bez toho to v politice nejde. Během víkendu pošlu členům ČSSD dopis, ve kterém nastíním své priority v zahraniční politice a svůj dosavadní život. A podle časových možností se zúčastním i vnitrostranických debat.

Budete se také muset vyrovnat s postoji Miloše Zemana, který často vystupuje v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky. Budete i tohle na schůzce s prezidentem řešit, nebo máte jiný plán, jak si nastavíte pravidla?

Chtěl bych obnovit formát schůzek nejvyšších ústavních činitelů na téma zahraniční politiky. Miloš Zeman je velmi silnou osobností v české zahraniční politice, jeho zahraniční politika baví. Vnímám jeho názory, které jsou velmi silné a zřejmé, ať jde o Blízký východ, nebo vztah s USA. Ale podrobnosti bych rád diskutoval na úrovni zahraničněpolitické schůzky. Nehodlám nikomu nic vzkazovat. Navíc si nemyslím, že by pan prezident byl v protikladu s oficiální zahraniční politikou Česka.

Ale velmi často říká věci, které pak vláda musí "žehlit". Namátkou si vzpomínám na výrok o Krymu, kdy vzkázal Ukrajině, aby si za něj od Ruska vyžádala kompenzaci. To bývalému ministrovi Lubomíru Zaorálkovi způsobilo velké potíže.

Pan prezident je legitimní zvolený představitel české zahraniční politiky. A nemyslím, že bychom byli v protikladu, když se snaží prosazovat obchodní zájmy nebo investice. Pokud má nějaký názor, budu o něm rád diskutovat, ale nemyslím, že by Miloš Zeman kdy byl v protikladu s českou zahraniční politikou.

Na nominaci Miroslava Pocheho trvá i předseda Jan Hamáček

Sledujte brífink po jednání předsednictva sociální demokracie, na kterém probíralo jména kandidátů do vlády s hnutím ANO. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 8 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy