ČSSD schválila jména ministrů, na Pochem trvá. Podpořil migrační kvóty, odmítá ho Zeman

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 5. 2018 18:23
Předseda ČSSD Jan Hamáček bude muset v následujících dnech nejen přesvědčit váhající straníky o vstupu do vlády s ANO, ale zároveň jej čeká "boj" s prezidentem Milošem Zemanem. Když totiž Hamáček v pátek odpoledne oznamoval jména pěti kandidátů ČSSD na ministry, zmínil i jméno Miroslava Pocheho jako adepta na ministra zahraničí. A to i přes čtvrteční stanovisko prezidenta, že nebude Pocheho jako ministra akceptovat. Hamáček zároveň pokračuje v jízdě za spolustraníky, v pátek navečer bude sedět s lidmi z Teplic, v sobotu z Kladna, v neděli z Plzně a v pondělí jej čekají Ostraváci.
Sledujte brífink po jednání předsednictva sociální demokracie, na kterém probíralo jména kandidátů do vlády s hnutím ANO. | Video: DVTV

Praha - Napjatě očekávaná jména možných ministrů za ČSSD ve vládě s hnutím ANO jsou na světě. Pětici mužů oznámil v pátek odpoledne po jednání vedení strany předseda Jan Hamáček. Je mezi nimi i nejvíce "třaskavý" kandidát - europoslanec Miroslav Poche, kterého prezident Miloš Zeman jmenovat odmítá. 

"Je to člověk, který je jazykově velmi dobře vybavený, je na tuto funkci připravený i z hlediska svého vzdělání, má velmi dobré kontakty v zahraničí, sedí v prestižním zahraničním výboru Evropského parlamentu," vyjmenovával důvody Hamáček, podle kterého je logické, že ČSSD jako proevropská strana chce prohlubovat pevné ukotvení České republiky v EU a NATO. 

Jestli bude Poche ale skutečně ministr, není zatím jasné, Hamáček na dotaz Aktuálně.cz, jestli bude trvat na Pochem za každou cenu, odpověděl vyhýbavě. "V minulosti bylo několik případů, kdy měl prezident jiný názor na nominanty do vlády než premiér, a vždy se podařilo tyto věci vyřešit. Tak já jsem připraven v tomto případě maximálně přispět k tomu, aby se ta věc vyřešila," řekl. 

Zeman ve čtvrtek řekl, že by Pocheho na postu ministra zahraničí neakceptoval. "Pan Poche je člověk, který výrazně vystupoval ve prospěch migračních kvót, a jeho zaměření by tedy bylo v rozporu s oficiální zahraniční politikou nové vlády, odůvodnil pan prezident své stanovisko," tlumočil pak v pátek na Facebooku stanovisko prezidenta mluvčí Jiří Ovčáček.

Na otázku Aktuálně.cz, zda Zemanovo rozhodnutí nesouvisí s tím, že Poche před volbami podpořil Jiřího Drahoše, mluvčí odpověděl: "Pan prezident uvádí konkrétní a mimořádně závažný důvod." Pokud by ČSSD na Pochem trvala, Zeman prý své stanovisko nezmění. "Jde o mimořádně závažný důvod týkající se bytostných zájmů České republiky, a proto je stanovisko pana prezidenta setrvalé," dodal Ovčáček.

Toman má přejít ze Strany Zemana k ČSSD

Z dalších jmen je nejzajímavější nominace Miroslava Tomana na ministra zemědělství. Toman měl vždy velmi blízko k prezidentu Zemanovi a dokonce byl členem strany, pojmenované po něm - Strany práv občanů. 

"Tento člověk je nezpochybnitelným odborníkem, je to předseda Agrární komory České republiky, člověk, který s ČSSD dlouho spolupracuje, vzal jsem v potaz nesčetná doporučení odborné veřejnosti, včetně zemědělské komise ČSSD," uvedl Hamáček a dodal, že držení tohoto resortu umožní strana obnovit kontakt s voliči na venkově a podporovat rozvoj venkova. Šéf sociální demokracie zareagoval na dřívější stranickou příslušnost Tomana, který je nyní nestraník, a oznámil, že Toman je připravený vstoupit do sociální demokracie.

Mezi zbývajícími kandidáty je Petra Krčál z Vysočiny jako ministr práce a sociálních věcí, olomoucký primátor Antonín Staněk ministr kultury a také sám předseda Hamáček jako ministr vnitra. 

Předseda po jednání řekl, že na vnitru by kromě jiného chtěl zabránit plánu, aby byla zrušena třetina matrik. Staňkovým úkolem na ministerstvu kultury podle něj bude nejen ochrana živých památek, ale i veřejnoprávních médií.

Předseda Agrární komory Toman, který byl ministrem zemědělství už v Rusnokově vládě, podle Hamáčka "umožní obnovit kontakt s voliči na venkově". Dosavadní nestraník je podle něj připraven vstoupit do ČSSD.

Hamáček zdůraznil, že na Pochem trvá navzdory nesouhlasu prezidenta Zemana. "Miroslav Poche je jazykově velmi dobře vybaven, má pro tuto pozici potřebné vzdělání, má dobré kontakty v zahraničí, sedí v zahraničním výboru evropského parlamentu," řekl šéf ČSSD. "Chceme prohlubovat zakotvení České republiky v Evropská unie a NATO a hájit české národní zájmy," dodal.

Hamáček si myslí, že Zemanův se mu se Zemanem podaří i na Pocheho nominaci domluvit. "Jsem připraven s panem prezidentem jednat i nadále. V minulosti měl prezident jiný názor než premiér či strana, tak jsem přesvědčen, že se to povede vyřešit.

První místopředseda Jiří Zimola, který do vlády nominován nebyl, se všemi návrhy souhlasil. "Já vidím svou roli zde v Lidovém domě. Strana by měla mít jednoho z místopředsedů, který se jí bude věnovat na plný úvazek," řekl.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliardy korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy