Zelení z Kravař chtějí vyloučené rebely za čestné členy

Kateřina Eliášová
10. 3. 2009 14:00
Stanovy zelených to ale neumožňují
Kandidátka na přesedkyni Strany zelených - Dana Kuchtová.
Kandidátka na přesedkyni Strany zelených - Dana Kuchtová. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Někdejší ministryně školství a 1. místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová musela minulou neděli nuceně opustit stranu.

Republiková rada rozhodla, že vážně poškodila dobré jméno zelených.

Teď Kuchtové jedna z libereckých místních organizací nabídla čestné členství. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz je to ale v rozporu se stanovami.

Vážíme si jejich práce

Zelení se v Kravařích, obci Libereckého kraje, sešli ještě v neděli. Tedy v den, kdy Strana zelených vyloučila dvě vzpurné poslankyně Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou, dále Danu Kuchtovou a Martina Čáslavku, kteří vedou vnitrostranickou opoziční frakci Demokratická výzva.

Tamní základní organizace rozhodla, že všem čtyřem potrestaným nabídnou čestné členství. S tím, že republiková rada rozhodla o jejich vyloučení, nesouhlasí.

"Tento krok rozhodně nepomůže zvýšit úspěšnost SZ ve volbách do EP, naopak povede k prohloubení rozštěpení strany a poškození jejího dobrého jména u voličů," zní usnesení členské schůze. Tam se také píše, že si kravařští práce všech čtyř vyloučených váží.

Představitelé frakce Zelených, tzv. Demokratická výzva, Dana Kuchtová, Jiří Čáslavka, Martin Čáslavka a Petr Šlegr
Představitelé frakce Zelených, tzv. Demokratická výzva, Dana Kuchtová, Jiří Čáslavka, Martin Čáslavka a Petr Šlegr | Foto: Kateřina Eliášová

Dana Kuchtová už nabídku přijala. Poslankyně zatím na dotaz Aktuálně.cz neodpověděly.

Má to ale háček. Podle stanov strany smí čestné členství nabízet pouze sjezd.

"Sjezd může udělit čestné členství ve straně osobě, která se významnou měrou přičinila o naplňování jejích idejí. Sjezd může čestné členství odebrat," píše se v článku 9 zelených stanov.

Předsedkyně zelených v Kravařích Elena Fabiálnová zatím také na dotazy Aktuálně.cz nereaguje.

Liberečtí zakládají novou stranu

Už v pátek přinesl online deník Týden.cz informaci, že lidé z opoziční frakce žádají o registraci nové strany.

Tu chce založit Jan Vondrouš, bývalý předseda krajské rady zelených v Libereckém kraji.

Zatím čeká na povolení od ministerstva vnitra.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy