Zase ta vejce. Tentokrát letěla na Paroubka v Plzni

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
16. 5. 2009 19:51
Předseda ČSSD Jiří Paroubek se stal opět terčem vajíčkové kanonády
Vejce - ilustrační foto
Vejce - ilustrační foto | Foto: Reuters

Plzeň - Předseda ČSSD Jiří Paroubek se stal opět terčem vajíčkové kanonády. Vejce po něm začali házet dva mladíci na dnešním mítinku v Plzni. Policisté je zadrželi a  odvedli  na obvodní oddělení, aby je vyslechli a sepsali s nimi protokol.

Jejich čin bude dále řešen pouze jako přestupek proti veřejnému pořádku. ČTK to řekla mluvčí krajské policie Michaela Altmannová.

Vrhači vajec ve věku 20 a 21 let tak zopakovali situaci z Kolína. Tam  minulou středu  na Paroubka létala vajíčka a rajčata. Jedno vejce ho zasáhlo. V Plzni se to podle agentury Mediafax nepodařilo.

Mluvčí policie a vedoucí tiskového oddělení ČSSD Ondřej Macura uvedl, že si incidentu nevšiml. "Nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit, že se něco takového stalo," poznamenal Macura.

Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě.
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Obdobné útoky na české politiky nejsou příliš časté. Nejznámějším je házení vajec na bývalého prezidenta Václava Havla. V říjnu 1991, kdy se rozpadal společný československý stát, dav na náměstí SNP v Bratislavě po Havlovi házel vajíčka. Výtržníci ho netrefili, zasáhli nynějšího českého prezidenta Václava Klause, tehdejšího místopředsedu federální vlády.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy