Za malé množství alkoholu už řidiči nepřijdou o body

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 5. 2011 16:43
Zimní pneumatiky budou v podstatě povinné od listopadu do března, rozhodli poslanci
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bodové tresty řidičů za mírné překročení rychlosti i za malé množství alkoholu budou během léta zrušeny, pokuty za to ale zůstanou.

Šoféři, kteří mají problém s dodržováním povolené rychlosti, si ale i tak budou muset dávat větší pozor. V obcích už je před měřením rychlosti nebude varovat dosud povinná informační tabule.

Další novinkou je i rozhodnutí, že zimní pneumatiky budou od listopadu do března v podstatě povinné. Řidiči je na svých autech budou muset mít, pokud bude na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu, námraza nebo bude možné vzhledem k povětrnostním podmínkám "předpokládat, že se na vozovce sníh, led či námraza může vyskytovat".

Schválila to v úterý sněmovna v rámci novely silničního zákona. Normu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Hlavním cílem novely je zjednodušení bodového systému trestání řidičů redukcí bodovaných přestupků ze současných 44 na 27.

Zrušeny budou jednobodové tresty, přísnější postih bude hrozit naopak za přestupky jako nepřipoutání se bezpečnostními pásy a za ohrožování dalších účastníků silničního provozu.

Za jedno pivo pokuta až 20 tisíc

Sněmovna na návrh Senátu zrušila tříbodový trest za alkohol do 0,3 promile, za vyšší množství alkoholu bude nadále hrozit sedmibodový trest. Podle expertů ministerstva zdravotnictví totiž není možné prokázat, že alkohol do hranice 0,24 promile, který odpovídá konzumaci zhruba jednoho půllitru desetistupňového piva, ovlivňuje řidičovo chování za volantem.

Za řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drogy nicméně bude moci být podle senátní úpravy sněmovní verze novely uložena pokuta od 2500 do 20 tisíc korun.

Přidělení bodů nebude nově hrozit ani za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Řidič by i za to ale mohl dostat pokutu od 1500 do 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti by dál byly udělovány dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.

Dva roky připravovaná nová pravidla by tak měla začít platit od letošního 1. srpna, pokud završení schvalovacího procesu nezbrzdí prezident.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 57 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy