Za malé množství alkoholu už řidiči nepřijdou o body

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 5. 2011 16:43
Zimní pneumatiky budou v podstatě povinné od listopadu do března, rozhodli poslanci
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Bodové tresty řidičů za mírné překročení rychlosti i za malé množství alkoholu budou během léta zrušeny, pokuty za to ale zůstanou.

Šoféři, kteří mají problém s dodržováním povolené rychlosti, si ale i tak budou muset dávat větší pozor. V obcích už je před měřením rychlosti nebude varovat dosud povinná informační tabule.

Další novinkou je i rozhodnutí, že zimní pneumatiky budou od listopadu do března v podstatě povinné. Řidiči je na svých autech budou muset mít, pokud bude na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu, námraza nebo bude možné vzhledem k povětrnostním podmínkám "předpokládat, že se na vozovce sníh, led či námraza může vyskytovat".

Schválila to v úterý sněmovna v rámci novely silničního zákona. Normu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Hlavním cílem novely je zjednodušení bodového systému trestání řidičů redukcí bodovaných přestupků ze současných 44 na 27.

Zrušeny budou jednobodové tresty, přísnější postih bude hrozit naopak za přestupky jako nepřipoutání se bezpečnostními pásy a za ohrožování dalších účastníků silničního provozu.

Za jedno pivo pokuta až 20 tisíc

Sněmovna na návrh Senátu zrušila tříbodový trest za alkohol do 0,3 promile, za vyšší množství alkoholu bude nadále hrozit sedmibodový trest. Podle expertů ministerstva zdravotnictví totiž není možné prokázat, že alkohol do hranice 0,24 promile, který odpovídá konzumaci zhruba jednoho půllitru desetistupňového piva, ovlivňuje řidičovo chování za volantem.

Za řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drogy nicméně bude moci být podle senátní úpravy sněmovní verze novely uložena pokuta od 2500 do 20 tisíc korun.

Přidělení bodů nebude nově hrozit ani za překročení povolené rychlosti v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu. Řidič by i za to ale mohl dostat pokutu od 1500 do 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti by dál byly udělovány dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.

Dva roky připravovaná nová pravidla by tak měla začít platit od letošního 1. srpna, pokud završení schvalovacího procesu nezbrzdí prezident.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy