Volba prezidenta: Začíná audit účtů, postihy nepřinese

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
13. 8. 2013 19:30
Mandátový a imunitní výbor vybral auditora. Prověrka je ale podle člena výboru zbytečná.
Superdebata prezidentských kandidátů. Po více než půl roce přichází audit jejich účtů, ale bude to jen formalita.
Superdebata prezidentských kandidátů. Po více než půl roce přichází audit jejich účtů, ale bude to jen formalita. | Foto: ČTK

Praha - Šest měsíců musely účty prezidentských kandidátů čekat na svého oficiálního auditora, kterého v úterý vybral Mandátový a imunitní výbor Senátu.

Přestože závěry auditu by měly být známé do měsíce od podepsání smlouvy, nemůže prověrka účtů přinést žádný postih těm prezidentským kandidátů, kteří by při financování své prezidentské kampaně pochybili.

"V podstatě jsou to vyhozené peníze, jelikož audit ve finále nebude mít žádný praktický význam," komentoval auditorskou kontrolu člen výboru Jaroslav Kubera.

Výbor nemůže požadovat žádné sankce

Výbor auditora vybíral s vědomím, že výsledky kontroly půjdou rovnou tak říkajíc do šuplíku. Nejinak by tomu bylo i v případě, že by výbor dodržel slibovaný termín.

Původně totiž měly být výsledky kontroly zveřejněny již v polovině léta. Ani to by ale nebyla dostačující lhůta k podání návrhu na porušení pravidel financování volební kampaně. Ten totiž mohou podávat pouze prezidentští kandidáti do 60 dnů od dne, kdy bylo zveřejněno vyúčtování volební kampaně, v případě letošní prezidentské volby 30. března.

"Výbor má svázané ruce. Zákon mu nedává žádné pravomoci jakkoliv vyžadovat postih na těch kandidátech, kteří by při financování prezidentské kampaně pochybili. Jednalo by se případně pouze o postih mediální, který je ale bezvýznamný," řekl Kubera.

Podle Kubery musí v zákoně dojít k zásadním změnám. "V zákoně je totiž spousta nesmyslů, které byly přijaty příliš rychle," dodal.

Do prvního výběrového řízení se přihlásily tři firmy. Senátoři požadovali, aby cena auditu nepřesáhla dva miliony korun. Nakonec byl ale tendr zrušen a bylo vypsané druhé výběrové řízení, v němž základní a jediné hodnotící kritérium byla "nejnižší nabídková cena". S tou nakonec přišla společnost APOGEO Audit s.r.o., která prověrku provede za 75 tisíc korun.

"Vypsáním druhého výběrového řízení se sice oddálil výběr auditora, byla tak ale vybrána nejlevnější nabídka," okomentoval postup výboru Kubera.

Auditoři by měli zkontrolovat, zda byly veškeré výdaje volební kampaně hrazeny z prostředků volebního účtu, zda je vedeno účetnictví kandidátů v plném rozsahu nebo zda údaje o finančních prostředcích převedených na volební účty jednotlivých kandidátů obsahují přehled o původu těchto prostředků.

5 milionů za týden

Nad účty některých kandidátů se ale i půl roku od vyhlášení výsledků voleb vznášejí otazníky. Financování kampaně zcela neobjasnil například ministr financí v demisi Jan Fischer.

Sponzory neúspěšný kandidát na prezidenta marně sháněl půl roku. Ve chvíli, kdy se o něm začalo špitat jako o favoritovi na šéfa financí v Rusnokově kabinetu, přistál na jeho účtu milionový dar. Zbylé miliony se začaly hrnout jen několik hodin poté, co oficiálně svůj nástup na ministerstvo potvrdil.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy