Volba prezidenta: Vítězí Eben a Dienstbier

Jakub Antoš
1. 6. 2007 12:00
Klaus zůstal až pátý. Průzkumy ho ale favorizují

Anketa - Už třetí měsíc jste mohli v anketě deníku Aktuálně.cz hlasovat pro své prezidentské favority. Nejvíce vašich hlasů získali v květnu herec a moderátor Marek Eben a bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier.

Eben získal absolutně nejvyšší počet preferenčních hlasů od spuštění ankety v březnu letošního roku. Hlas mu dalo 126 441 z vás.

Bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera by na Hradě rádo vidělo 111 754 čtenářů Aktuálně.cz. Na posledním stupni vítězů stanula lidovecká ministryně obrany Vlasta Parkanová se ziskem 62 296 hlasů, následovaná nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou s 29 112 hlasy.

Václava Klause hlasující odsunuli až na páté místo. Nynějšího prezidenta by do druhého funkčního období poslalo 26 536 hlasujících. Zde se velmi liší preference hlasujících čtenářů od výsledků reprezentativních průzkumů veřejného mínění. V nich se Václav Klaus těší tradičně vysoké popularitě a důvěře respondentů.

Známý moderátor pořadu Na Plovárně a každoročních Festivalových vteřin z filmového festivalu v Karlových Varech.
Známý moderátor pořadu Na Plovárně a každoročních Festivalových vteřin z filmového festivalu v Karlových Varech. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Důvěra lidí k prezidentu Klausovi, jak ji monitoruje agentura CVVM, se od ledna 2004 drží okolo 70 procent. Nejméně lidí (63 procent) mu důvěřovalo v květnu 2005, naopak nejvíce (73 procent) letos v únoru. V minulém měsíci, kdy probíhala i anketa deníku Aktuálně.cz, mu vyjádřilo důvěru 68 procent dotázaných.

První prezidentský mandát Václava Klause vyprší napřesrok začátkem března, sněmovna a Senát ho mají podle ústavy začít volit zhruba o měsíc dříve. Do té doby můžete na Aktuálně.cz hlasovat, koho byste si na Hradě představovali. Poslanci a senátoři vám takovou možnost nedají - ačkoli o přímé volbě prezidenta mluví už několik let, je jisté, že příští rok si nechají tuto volební výsadu jen pro sebe.

Aktuálně.cz dělá nyní v hlasování třetí pravidelný mezisoučet - tak to bude každý další měsíc. Ve čtvrtek 31. května jsme květnovou část ankety ukončili.

Bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier poslouchá přednášku tvůrce letenského blobu Jana Kaplického.
Bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier poslouchá přednášku tvůrce letenského blobu Jana Kaplického. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Hlasování probíhá tak, že jsme pro začátek sestavili "hlavní" skupinu deseti politiků, kam se dostali ti, o jejichž kandidatuře mluví politické strany nebo už byli někdy jako kandidáti zmíněni.

Do "baráže" jsme pak vybrali kandidáty, které jste doporučili vy, čtenáři.

V souladu s pravidly hlasování se od dubna přesunou dva nejžádanější kandidáti z baráže do hlavní skupiny. Z ní zase dva lidé s nejmenším počtem hlasů přepadnou do baráže a dva poslední z baráže nahradí noví lidé, které doporučujete vy ve svých e-mailech.

Do hlavní skupiny se tak dostanou vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek, který od vás v baráži dostal 18724 hlasů. Jako další postupuje do hlavní skupiny biskup Václav Malý. Tomu jste dali 9988 hlasů.

Střídají ombudsmana Otakara Motejla a bývalého prezidenta Václava Havla, kteří obdrželi nejméně. Motejl 913 a Havlovi svůj hlas dalo pouze 802 z vás. Václav Havel a Otakar Motejl se tedy přesunují do baráže.

Baráž naopak opouštějí bývalý premiér, předseda sociálních demokratů a důchodce z Vysočiny Miloš Zeman a 1. místopředseda Senátu Petr Pithart.

Na jejich místa jste pomocí e-mailů zaslaných na adresu [email protected] nominovali šéfa nejsilnější opoziční strany Jiřího Paroubka a ekonoma Jana Švejnara, kterého jako možného kandidáta nedávno zmínil i Paroubek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy