Vláda si najme agenturu, má lobovat v Brdech pro radar

Martina Macková
2. 9. 2007 22:55
Vláda už příští týden nabídne starostům peníze
Budova vlády České rep. pohledem z terasy Kramářovy vily.
Budova vlády České rep. pohledem z terasy Kramářovy vily. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Příští středu Strakova akademie osiří. Vláda vyjede jednat mimo Prahu a zamíří tam, kde je právě největší revolta. Do Brd.

Ministři budou jednat v zámku Spálené Poříčí. Setkají se rovněž se starosty obcí, které sousedí s vybraným místem, kde by měl stát radar americké protiraketové obrany. Starostové s jeho výstavbou nesouhlasí. Jejich postoj potvrdilo hned několik místních referend.

Dosud na jednání se starosty jezdil vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa. To kritizuje opozice, která míní, že s lidmi by měli mluvit právě vládní politici.

Kompenzace? Možná brzy

"Je to zvláštní. Vládní zmocněnec je možná běžný institut, ale supluje politiky, kteří mají mandát a zodpovědnost. Jde nám o to, aby občané dostali veškeré informace. Klvaňa je reklamní agent, který má přesvědčovat veřejnost pro radar," řekl v neděli v debatě České televize předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) však míní, že vláda snahu má. "Rozhodně nebudeme přesvědčovat lidi. Snažíme se zprostředkovávat řadu informací, které se k nim nedostávají. Pokud si lidé z okolních obcí stěžují na nedostatek informací, musíme se snažit je k nim dostat. My tam také budeme jezdit," řekl.

Gandalovič nepřímo potvrdil, že vláda nabídne starostům kompenzace za stavbu radaru už příští týden.

"Samozřejmě je jasné, že pokud občané v jedné části země mají vzít na sebe, že v jejich okolí bude něco v zájmu celé země, tak by celá země měla vzít na vědomí, že je třeba jim zlepšit okolí. Nechceme si starosty kupovat. Oni sami sepsali soubor požadavků. Budeme se jimi zabývat," řekl ministr.

O jaké požadavky jde, Gandalovič naznačil: Za léta, kdy obce byly součástí vojenského újezdu, mají zanedbanou infrastrukturu.

Výpomoc obcím však kritizuje opozice: "Podporu veřejnosti pro radar si nelze koupit. Jestliže veřejnost radar odmítá a referenda také, spravený chodník to nevyřeší," míní Hašek.

"To uznávám, ale nikdo z nás nesejme odpovědnost za rozhodnutí. Pokud rozhodujeme v zájmu národní bezpečnosti, mnohdy se nemůžeme ohlížet na průzkumy veřejnosti. Možná, kdybychom dělali referendum o vstupu do NATO,  nebyli bychom tam," bránil se Gandalovič.

Marketing pro radar

Vláda chce kromě zmocněnce Klvani najmout ještě PR agenturu, která by pomohla s informovaností kolem radaru.

Oslovila již pět firem. Jednu z nich vybere, aby přinášela do obcí informace. Agentura bude placená ze státních peněz.

"Máme povinnost s lidmi komunikovat co nejvíce. Nedělejme z PR agentur ďábly, jsou to odborníci a lidé informace potřebují," řekl Gandalovič.

Šéf klubu poslanců ČSSD Michal Hašek a předseda sněmovny Miloslav Vlček naslouchají projevu delegátů v Brně.
Šéf klubu poslanců ČSSD Michal Hašek a předseda sněmovny Miloslav Vlček naslouchají projevu delegátů v Brně. | Foto: Ondřej Besperát
 

Marketing používá ve velkém také opoziční ČSSD. Nejen před volbami, ale i nyní, kdy vyhlásila, že postaví do čela kandidátek v krajských volbách známé tváře. Jedněmi z nich mají být poslanci David Rath nebo Michal Hašek.

ČSSD údajně oslovila i bývalého ministerského předsedu Stanislava Grosse.

"Pokud bude mít ČSSD pocit, že jsem co platný v čele jihomoravské kandidátky a třeba i na postu hejtmana víc než v poslanecké sněmovně, já jsem připraven kandidovat," potvrdil směr, kterým se opozice ubírá, Hašek.

"Nemáme obavy, že by občané nedokázali posoudit, zda to kandidáti myslí vážně, nebo zda je to pouze marketingový tah," opáčil na ČT Gandalovič.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy