Úředník špatně hlídal miliardy, Dobeš ho teď odvolal

Kateřina Eliášová
24. 9. 2010 11:35
Michal Pilin už musel jednou úřad opustit, odvolal jej Liška
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Josef Dobeš odvolal šéfa investic Michala Pilina. Stalo se tak poté, co Aktuálně.cz upozornilo na chyby, kterých se ve své funkci dopustil a kvůli kterým musel před třemi lety nedobrovolně odejít.

Pilina tehdy z MŠMT vyprovodil tehdejší ministr Liška, protože v něj ztratil důvěru.

"Na odboru investic panoval chaos, chyběly doklady, hospodaření bylo v otřesném stavu," popsal bývalý ministr školství Ondřej Liška (SZ) Aktuálně.cz důvody, pro které musel Pilin odejít.

Aktuálně.cz odvolání potvrdil sám Pilin a o jeho důvodech později mluvil sám ministr Dobeš. "Ano mohu vaši informaci potvrdit, odcházím po dohodě. Své minulé působení na ministerstvu nehodlám komentovat," uvedl pro Aktuálně.cz Pilin.

Dobrý úředník pod mediálním tlakem

Pilin ale neodchází kvůli svému problematickému působení na ministerstvu. Dobeš dnes novinářům oznámil, že jej odvolal na základě mediálního tlaku. Pilin je podle něj výtečný ekonom. Pochybnosti, které o něm měl jeho předchůdce Liška, nehodlá Dobeš zkoumat.

"Neprokázalo se nikdy v minulosti, že by se pan Pilin něčeho dopustil. Nicméně atmosféra, která se mediálně vytvořila, je tak silná a mohla by zakládat různé spekulace, že mě to přimělo ke kroku, který běžně nedělá," uvedl Dobeš na tiskové konferenci. 

Pilin odchází prakticky okamžitě, jeho funkci převezme jiná úřednice odboru investic. Pilinova případná pochybení ministr zkoumat nechce. "Moje poslání je něco dělat a ne se zpětně v něčem patlat a hledat obranu proti osobním útokům," uvedl.

Kdo přivedl Pilina?

Ministr Dobeš nedokázal Aktuálně.cz uspokojivě vysvětlit, proč vlastně už jednou vyhozeného úředníka, přijal. Řekl jen, že na něho dostal doporučení, ale ze kterých kruhů přišlo, odmítl sdělit.

Michal Pilin přišel na ministerstvo jako člen ODS v éře první Topolánkovy vlády, kdy ministerstvo řídila Miroslava Kopicová. Vydržel tu i v éře Dany Kuchtové a jejího náměstka, jinak reklamního magnáta Jaromíra Soukupa.

Kuchtová a Soukup z ministerstva úřadu odešli oficiálně proto, že se nedařilo resortu čerpat evropské dotace. Oba také stojí mimo jiné za dosazením Kateřiny Neumannové na post prezidentky lyžařského šampionátu v Liberci, který navzdory obřím státním dotacím skončil více než stomiliónovým dluhem.

Soukup v jarní předvolební kampani obchodoval jako jeden z největších hráčů v reklamě s poliltickými stranami. Napříkad Věci veřejné, strana ministra školství Dobeše, získala od Soukupa výrazné slevy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy