Strany skrytě bojují o vnitro, ve hře jsou další čistky

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
6. 10. 2009 19:00
Politici usilují o vliv na vyšetřování delikátních případů
Ministr vnitra Martin Pecina. Říká, že nic nechystá
Ministr vnitra Martin Pecina. Říká, že nic nechystá | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Značné zneklidnění v ODS vyvolaly podle zjištění Aktuálně.cz informace, že se za zdmi vedoucích úřadů resortu vnitra pracuje na nové vlně personálních změn. Podle zdrojů s kontakty v nejvyšších patrech policie by měla zasáhnout nejen vnitro, ale především vedení dvou elitních policejních útvarů: protikorupční služby a útvaru pro boj s organizovaným zločinem.

Šéf resortu Martin Pecina obavy ODS na dotaz Aktuálně.cz odmítl jako liché.

Právě informacemi o "dalších čistkách" lze nicméně vysvětlit, proč občanští demokraté před pár dny prudce zareagovali na neočekávaný odchod jednoho náměstka na ministerstvu vnitra, zatímco rozsáhlé personální výměny v jiných resortech - například na ministerstvu zemědělství - veřejně tolik neřešili.

Síla vyšetřování

Z neoficiálních vyjádřeních vysokých politiků i bezpečnostních důstojníků totiž vyplývá, že v "tichém souboji" největších stran nejde o čerstvě odcházejícího náměstka Zdeňka Zajíčka. Ve hře, která zatím vyústila v požadavek ODS na odvolání ministra vnitra Martina Peciny, jde o ovládnutí klíčových policejních pozic před volbami.

Ten, kdo přes své lidi řídí tyto jednotky, má pod kontrolou i citlivé kauzy, které vyšetřují.

Viděno letitou a konkrétními případy vyostřenou optikou malostranských sekretariátů - je netaktické, aby měl před volbami takovou výhodu politický protivník.

Doposud řídí protikorupční službu i protimafiánský útvar lidé, kteří se ujali funkcí v éře Pecinova předchůdce Ivana Langera.

"Máme informace, že oba ředitelé mají být vyměněni," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z členů nejužšího vedení ODS.

Pecina: Nic nevím

Ministr vnitra Martin Pecina trvá na tom, že žádné politické čistky nechystá. A pokud prý budou v policejních útvarech nějaké změny, tak výhradně z rozhodnutí policejního prezidenta.

"Je to plně v jeho kompetenci. A nevím o tom, že by něco takového chystal," sdělil Aktuálně.cz ministr Pecina.

Dodal, že se změnami počítá pouze na ministerstvu. Reorganizace se dotkne ředitelů sekcí.

Pravděpodobnost, že Robert Šlachta v čele útvaru pro boj s organizovaným zločinem a Libor Vrba ve vedení protikorupční služby vydrží až do voleb, nicméně podle informací Aktuálně.cz není příliš vysoká.

Oba jsou totiž v interních kruzích vnímáni jako osoby příliš spjaté s Ivanem Langerem.

Co už tu bylo

Právě protikorupční služba a protimafiánský útvar už v minulosti opakovaně do voleb zasáhly. A to v době, kdy vnitro ovládala sociální demokracie.

Z protikorupční jednotky například v roce 2006 před volbami cíleně unikly informace o napojení poslance ODS Vlastimila Tlustého na organizaci zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.

Nebo kdosi z policejní spisu služby vyňal zvukový záznam odposlechu Mirka Topolánka a Marka Dalíka v kauze Kořistka a poslal ho anonymně novinářům.

Kubiceho zpráva

Naopak situace na Útvaru pro boj s organizovaným zločinem před volbami v roce 2006 názorně ukázala, co se může stát, když vládnoucí strana nemá tuto jednotku pod kontrolou.

Útvar nejprve v kauze biolíh pozatýkal několik vysoce postavených úředníků a těsně před volbami jeho tehdejší šéf Jan Kubice vystoupil s prohlášením, že politici zasahují do vyšetřování citlivých kauz.

Ačkoli to žádné průzkumy nikdy nepotvrdily, šéf sociální demokracie Jiří Paroubek je dodnes přesvědčen, že Kubiceho příběh jeho partaji prohrál minulé volby.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 48 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy