reklama
 
 

Starostové a nezávislí chtějí jednat s ANO o podpoře vlády, aby odstavili komunisty a SPD

Aktualizováno 15. 2. 2018 21:18
Šéf poslanců STAN Jan Farský novinářům řekl, že starostové museli vybírat ze dvou špatných řešení, protože hnutí ANO je kvůli kauzám svého předsedy a premiéra v demisi Andreje Babiše zahnáno do kouta ke spolupráci s extremisty.

Praha - Celostátní výbor Starostů a nezávislých dnes odsouhlasil, aby hnutí jednalo s ANO o podmínkách pro podporu vlády. Chce tak zabránit podílu KSČM a hnutí Svoboda a přímá demokracie na vládě.

Předseda STAN Petr Gazdík řekl, že základními podmínkami starostů jsou podpora prozápadního směřování republiky a nulová spolupráce s extremistickými silami. Starostové trvají na programové shodě a tom, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba. Podle toho, kolik podmínek bude splněno, by se odvíjela forma případné podpory, vysvětlil. STAN má ve sněmovně šest křesel.

Podobný požadavek pro jednání o vládě mají i další strany. Babiš čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapího hnízda, ANO však na něm jako na premiérovi trvá.

Šéf poslanců STAN Jan Farský novinářům řekl, že starostové museli vybírat ze dvou špatných řešení, protože hnutí ANO je kvůli kauzám svého předsedy a premiéra v demisi Andreje Babiše zahnáno do kouta ke spolupráci s extremisty. "Ve snaze zabránit účasti SPD a komunistů na vládě přistoupíme k jednání, u kterého jsme byli i ze strany ANO odmítáni," uvedl.

"Míra podpory vlády se bude odvíjet od splnění podmínek, když budou splněny všechny, tak je patrné, že bychom se mohli účastnit vlády. V případě, že některé splněny nebudou, tak je to o míře té podpory. Těch možností, jak případnou vládu podpořit, je více," uvedl Gazdík.

STAN chce na příští týden také svolat kulatý stůl demokratických stran zastoupených ve sněmovně. Jmenoval ČSSD, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a piráty. Starostové chtějí najít průnik toho, jak daleko jsou schopny strany ustoupit s cílem zabránit nástupu extremistů k moci. "Abychom dali dohromady sílu, která nebude tak lehce odmítnutelná jako hnutí nebo strany, které do těch jednání vstupují," uvedl.

Předseda ODS Petr Fiala na twitteru napsal, že Babiš má při jednání o vládě v záloze SPD a komunisty. "Pokud je tato možnost na stole, nemá žádné jednání u kulatého stolu smysl," uvedl Fiala v reakci na návrh STAN.

Farský doufá, že výstup z jednání demokratických stran by mohl otevřít oči i některým poslancům ANO, kterým jistě není příjemné obhajovat trestně stíhaného předsedu. Starostové nicméně nijak nezpochybňují právo vítěze voleb hnutí ANO, aby nominovalo premiéra, dodal.

Video: Je třeba zastavit nástup komunistů a SPD. Žádný demokrat teď nemůže být klidný, říká Farský

Podívejte se na brifínk hnutí STAN. | Video: DVTV

autor: ČTK | 15. 2. 2018 17:52

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama