Staněk se vyřeší, teď jde hlavně o nominaci Šmardy, řekl Babiš po jednání s Hamáčkem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2019 11:02
Premiér Andrej Babiš po ranním jednání s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem řekl, že problém s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka se vyřeší. Klíčová je nyní podle něj otázka nominace Michala Šmardy jeho nástupcem. Informovala o tom Česká televize. Dva hlavní představitelé současné vlády se sešli před páteční schůzkou prezidenta Miloše Zemana a ministra Antonína Staňka v Lánech, které bude přítomen i Hamáček. Prezident v minulosti řekl, že se 12. července pokusí politiky ČSSD usmířit.
Andrej Babiš | Video: twitter ČT24

Babiš ve čtvrtek po schůzce se Zemanem na Hradě uvedl, že hlavu státu informoval, že chce dodržovat koaliční smlouvu. Sociální demokraté na jejím základě už přes měsíc požadují, aby Staňka na ministerstvu vystřídal Šmarda. Zeman však odmítl přijmout Staňkovu rezignaci a od konce května nevyhověl ani premiérskému návrhu na jeho odvolání.

Babiš v pátek ČT řekl, že kromě Hamáčka mluvil i se Staňkem. Další postup nechává na sociální demokracii. "V této chvíli je to hlavně nominace pana Šmardy. Myslím, že problém s panem Staňkem se vyřeší," konstatoval.

"Pan premiér na schůzce s předsedou Hamáčkem informoval o tom, co jsme včera viděli všichni. Pan prezident pana premiéra zjevně nijak nevyslyšel. Babiš nic neprotlačil, naopak byl zatlačen on sám," řekl místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Dodal, že premiér dnes po Hamáčkovi nechtěl, aby sociální demokraté navrhli jiného kandidáta.

ČSSD chce, aby se situace kolem ministra Staňka vyřešila do pondělí, kdy je naplánováno předsednictvo strany. "Co se stane na předsednictvu nechci předjímat. Situaci však vnímáme velmi negativně," dodal Veselý. Babiš v pátek uvedl, že se na pondělní jednání předsednictva ČSSD nechystá.

Premiér ale doufá v to, že se situace vyřeší nejpozději příští týden. Sociální demokraté podmiňují výměnou ministra své setrvání ve vládě. Babiš ve čtvrtek řekl, že souhlasí s prezidentem v tom, že Šmarda není ideálním kandidátem.

Zeman starostovi Nového Města na Moravě vyčítá mimo jiné to, že není odborníkem na kulturu. Ve čtvrtek také kritizoval nominace stranických funkcionářů do nejrůznějších funkcí.

Šmarda dříve řekl, že nepředpokládá změnu nominace. "Já jsem sice těch asi pět týdnů dával najevo, že na té nominaci nelpím, ale předseda (Hamáček) na té nominaci trval a řekl to velmi zásadně. Nevidím důvod, proč by se na tom mělo na poslední chvíli něco měnit, to by bylo šílené," uvedl Šmarda.

Nominaci na ministra kultury řešíme přes šest týdnů, premiér slíbil, že udělá maximum, jde o jeho reputaci, říká Michal Šmarda. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy