Smlouva ODS: blíž k ČSSD a socialismu

Petr Holub
31. 5. 2006 13:20
Analýza - Čerstvé předvolební závazky dvou politických rivalů shodně slibují, že příští vláda bude ještě sociálnější, než ty dosavadní.
Předseda ODS Mirek Topolánek, Petr Nečas a Ivan Langer při podpisu Smlouvy ODS s občany ČR
Předseda ODS Mirek Topolánek, Petr Nečas a Ivan Langer při podpisu Smlouvy ODS s občany ČR | Foto: čtk

To, že sociální jistoty ve svých deseti předvolebních závazcích zdůrazňují sociální demokraté, se dalo očekávat. Obsah "Smlouvy s občany", který ve středu zveřejnila ODS, však svými levicovými prvky překvapuje.

"Pokud smlouvu nedodržíme, odcházíme z politiky," prohlásil přitom jménem volebních lídrů ODS předseda Mirek Topolánek.

Infobox

ODS staré, nepoužívat

CO SLIBUJE ODS

 • Daně klesnou všem poplatníkům
 • Daňové přiznání bude na jednom listu
 • Úpravy DPH nepoškodí žádnou skupinu obyvatel, důchody se jednorázově zvýší o 1000 korun
 • Zvýšíme počet vysokoškolských studentů, především těch z chudých rodin
 • Důchody porostou nejméně tak rychle jako mzdy
 • Zachováme ústavní právo na bezplatnou zdravotní péči
 • Snížíme chronicky nemocným a starším občanům doplatky za léky
 • Zdravotnické peníze soustředíme na léčbu vážnějších nemocí
 • Zrušíme minimální daň, registrační poklady, novelu zákona o nemocenské, zákon o neziskových nemocnicích
 • Zjednodušíme živnostenský a školský zákon

CO SLIBUJE ČSSD

 • Udržíme pětiprocentní růst  
 • Průměrná mzda dosáhne 26 500 korun a důchody reálně porostou  
 • Nezaměstnanost klesne na 6 procent 
 • Rodičovský příspěvek přesáhne 10 000 korun
 • Zmodernizujeme zdravotně-sociální systém
 • Snížíme tempo zadlužování a euro přijmeme v roce 2010
 • Zvýšíme výdaje na školství
 • Zesílíme boj s korupcí a zkrátíme soudní řízení
 • Snížíme energetickou náročnost hospodářství
 • Hlubší evropská integrace

Důchody porostou jako mzdy

Občanští demokraté slíbili, že zvýší všechny důchody jednorázově o tisíc korun. A zároveň se zavazují, že penze porostou stejně rychle jako mzdy. Tento slib říkal před volbami z významných politiků naposledy sociální demokrat Vladimír Špidla v roce 1998.

Současná ČSSD je mírnější, občanům "garantuje" jen reálný růst důchodů.

I kdyby penze rostly podle platného zákona, tedy o inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy, ČSSD může tvrdit, že slib plní. ODS se ve "Smlouvě s občany" fakticky zavazuje, že důchody porostou dvakrát rychleji - nepočítaje jednorázové tisícové navýšení, které výdaje na důchody zvýší rázem o 25 miliard za rok.

Občanští demokraté rovněž navzdory dosavadní politice oznámili, že zachovají ústavní právo na bezplatné zdravotnictví. Ať vyhraje kdokoli, Česko by tak zůstalo jediným státem Evropy s tímto závazkem. ČSSD navíc říká, že reformy zdravotnictví budou "sociálně citlivé".

Strany také hlásají: Vysoké školy se otevřou studentům z chudých rodin, důchodci budou za léky platit menší než dosud. ČSSD chce zvýšit rodičovský příspěvek na dvojnásobek, hranice 10 tisíc korun má dosáhnout v roce 2010.

Sociální demokraté se zavazují ke snížení nezaměstnanosti na šest procent, ODS nic takového ve své smlouvě nemá (sám Mirek Topolánek však prohlásil, že nezaměstnanost poklesne až ke čtyřem procentům).

Příliš daleko do středu

Obě strany mají ve svých slibech také liberální rozměr - pokud jde o veřejné finance. ODS říká, že zruší zákony, které komplikují život podnikatelům, sníží daně a zjednoduší daňové přiznání. ČSSD naproti tomu slíbila, že zpomalí růst schodku veřejných financí a že do roku 2010 zavede euro.

Na jasně pravicový rozměr své politiky zbyl ODS prostor zejména v ideologických deklaracích. Tvrdí, že zabrání nástupu rudé koalice KSČM a ČSSD a normalizačních praktik, které podle občanských demokratů do české politiky zavádí premiér Paroubek. 

Celkově až nečekaně podobné vyznění volebních slibů je motivováno boje o nerozhodného voliče. ČSSD se kvůli nim snaží vypadat co nejvíc "středově" a liberálně. ODS chce ukázat chudším vrstvám, že její reformní plány neohrozí sociální pohodlí obyvatel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy