Šlouf dal Zemanovi milion na kampaň, úspěch nepřišel

Martina Machová Martina Machová
5. 4. 2011 13:39
Zemanovci mohou - co do výše darů - konkurovat parlamentním stranám
Miroslav Šlouf. Ilustrační foto.
Miroslav Šlouf. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lobbista Miroslav Šlouf loni daroval vzniklé straně svého přítele Miloše Zemana milion korun. Největším sponzorem ale byla společnost Impex Car corp, která přispěla 4,5 milionu korun.

Vyplývá to z výroční zprávy Strany práv občanů - Zemanovců, kterou - spolu s ostatními výkazy o hospodaření politických stran - zveřejnila Poslanecká sněmovna.

Běžná výše sponzorského daru se u strany, která zůstala se ziskem 4,33 procenta před branami parlamentu, pohybovala v řádu statisíců.

Mezi dalšími milionovými sponzory Zemanovci uvádí Drahomíra Medvedě, ředitele Incheby, jež spravuje pražské Výstaviště. Ten přispěl milionem korun. Stejnou sumu poslal do stranické kasy Zbyněk Fabík. O půl milionu více dal Zemanovcům Jiří Horyna a dva miliony pak Jan Chaloupka.

Zemanovci úspěšnější než Věci veřejné

Zatímco většina těch parlamentních partají zveřejnila své výsledky s předstihem, nyní je možné nahlédnout do účetnictví i těch zbylých.

Ze 178 v Česku registrovaných politických subjektů odevzdalo svou zprávu o hospodaření a zejména jménech sponzorů jen 96.

Právě Zemanovci na sebe upoutali pozornost díky značné přízni sponzorů. Ti jim poslali 37,4 milionu korun. Jen pro porovnání: obdobně velké Věci veřejné získaly 21,8 milionu korun. Další nováček, TOP 09, 57,5 milionu korun a socialisté 65,9 milionu.

Příjmy SPOZ činily 71,2 milionu korun, výdaje pak 70,9 milionu korun. Nejvíce se vydali Zemanovci při volbách, za kampaň zaplatili 60,4 milionu korun.

V jarních volbách do Poslanecké sněmovny skončili těsně pod hranicí volitelnosti, podzimní reparát v podobě senátních a komunálních voleb se jim nepovedl a boj o Prahu a Senát skončil fiaskem. Šlouf byl přitom lídr pražské kandidátky.

Podívejte se, jak strany hospodařily v minulých letech

 

Právě se děje

před 18 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy