ČSSD potvrdila, že bere i peníze ušpiněné StB

Martina Machová Martina Machová
1. 4. 2011 5:30
K předvolebnímu slibu, že miliony dají na povodně, se již nehlásí
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bere případ milionů od muže, jehož StB označila za agenta, za uzavřený. Peníze prý nejsou
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka bere případ milionů od muže, jehož StB označila za agenta, za uzavřený. Peníze prý nejsou | Foto: Jan Langer

Praha - Sociální demokraté oficiálně zanesli druhou polovinu daru se stínem StB do svého účetnictví, ačkoli před loňskými volbami slibovali, že jej předají lidem postiženým povodněmi.

Vyplývá to z výroční zprávy o hospodaření ČSSD, kterou má deník Aktuálne.cz k dispozici.

Jedná se o 6,4 milionu od Čecho-Rakušana a někdejšího spolužáka expředsedy Jiřího Paroubka Tomáše Melicha. Podle tehdejších tiskových zpráv Lidového domu věnoval Melich zmíněné miliony přímo na Paroubkovu předvolební kampaň v severních Čechách.

Nebyl to ale jediný sponzorský dar, který od Melicha ČSSD přijala. Již v roce 2009 obdržela stejnou sumu na uspořádání setkání evropských socialistů v Praze. Tuto částku vykázala ve zprávě o hospodaření zveřejněné již v loňském roce.

Sobotka: Máme dluhy, to má přednost

ČSSD se rozhodla dát celkově 13 milionů na charitu poté, co deník Aktuálně.cz zveřejnil, že si totalitní StB vedla Tomáše Melicha jako svého tajného agenta, který aktivně pomáhal komunistickému Československu obchodovat se zbraněmi.

Dnes předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že celou záležitost pokládá za uzavřenou.

"Prostředky na vrácení daru formou jeho poskytnutí na veřejně prospěšné účely jsem bohužel v pokladně ani účetnictví ČSSD po volbách 2010 nenalezl. Za primární úkol pokládám nyní snížení zadlužení ČSSD," reagoval na dotaz, co se slibem svého předchůdce míní dělat.

Ještě jako pověřený předseda strany odkazoval na někdejšího volebního manažera Jaroslava Tvrdíka a šéfa Lidového domu Jiřího Paroubka. "Pokud oni dali nějaké přísliby v této souvislosti, tak je to jejich záležitost," argumentoval někdejší první Paroubkův zástupce.

"Současné vedení s panem Melichem není v žádném kontaktu," uváděl s tím, že když přišel do Lidového domu, tak tam žádné peníze nenašel.

Paroubek: Už se ptejte jiných

Na aktuální dotaz, zda tedy bude chtít, aby Jiří Paroubek celou věc vyřešil, neodpověděl.

Jiří Paroubek již v minulosti Aktuálně.cz řekl, že nevidí jediný důvod, proč by měl být s darem a jeho vrácením spojován pouze on. "U toho bylo celé vedení," odbyl otázky s tím, že nemá důvod se k věci vyjadřovat, protože již není předseda.

Že nemusí být o daru zcela rozhodnuto, naznačuje první místopředseda ČSSD Michal Hašek.

"Určitě o tom budeme jednat ještě na grémiu. Stejně jako o dalších dluzích, ke kterým se musíme čestně postavit," řekl Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírná stanice by podle Moskvy měla být v provozu do roku 2028

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) bude v provozu do roku 2028. Televizní stanici Rossija-24 to dnes podle agentury TASS řekl představitel střediska letového využívaní kosmických aparátů ruské raketové korporace RKK Eněrgija Jurij Gidzenko.

"Přemýšlíme o tom (o prodloužení délky provozu ISS) a na nejvyšších místech bylo rozhodnuto, že stanice bude létat do roku 2028," citoval Gidzenka TASS. Na délku funkčnosti orbitálního komplexu přitom podle něj nebudou mít vliv nyní zalepované trhliny, na čemž pracují ruští členové posádky ISS.

Podle dosavadní dohody účastníků projektu ISS by stanice měla fungovat do roku 2024, nicméně pokračují jednání o tom, že by se komplex využíval dál i po uplynutí tohoto termínu. Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin loni v listopadu označil jako předčasné úvahy o konci využívání Mezinárodní vesmírné stanice po roce 2025.

Smlouvu o zřízení ISS podepsali ve Washingtonu v lednu 1998 představitelé 14 zemí a agentur pro kosmické lety. Prvním krokem bylo v listopadu téhož roku vynesení ruského modulu Zarja (Úsvit) na oběžnou dráhu. Trvale je stanice obydlená od 2. listopadu 2000. Životnost ISS byla původně do roku 2016, postupně byla ale prodloužena nejprve do roku 2020 a naposledy do roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy