Praha - Při poslední personální čistce na ministerstvu zahraničí Karel Schwarzenberg zbavil funkcí další dva lidí, kteří mají vazbu na sociální demokracii.
Oba sesazené muže - šéfvyšetřovatele diplomatů Vladimíra Válkyho a ředitele pro zpracování informací Karla Borůvku - jmenoval na úkor někdejších Schwarzenbergových lidí úřednický ministr Jan Kohout (ČSSD).
V zákulisí se mluví o tom, že v pozadí personálních změn jsou také nesrovnalosti v zakázkách na IT vybavení úřadu.
Černínský palác se však drží své mlčenlivé praxe, oficiálně konkrétní důvody k odvolání nesdělil.
A lidé, kteří o nesrovnalostech v práci odvolaných mužů mluví, nejsou ochotni sdělit své informace na jméno.
"Jedná se o jmenované funkce, tudíž pan ministr může příslušné zaměstnance také odvolat. Ministr od nich očekával razantnější jednání," řekl jen Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Vít Kolář. Konkrétní možné důvody odvolání, o němž původně informoval server lidovky.cz, komentovat odmítl.
Zákony diplomatické pošty
Obě funkce jsou přitom poměrně citlivé. Šéfinspektor ministerstva řeší přehmaty českých diplomatů, ředitel přes IT zase spravuje sofistikované a drahé systémy, které musí chránit informace kolující mezi českými ambasádami nebo spojení Prahy s Bruselem.
To měl na starosti právě Borůvka, který je mimochodem manželem někdejší kandidátky na místopředsedkyni ČSSD Aleny Borůvkové. Tu se snažil do vedení strany prosadit ex-předseda strany Jiří Paroubek.
"O svém odvoláním jsem se dozvěděl minulou středu. Důvody dodnes přesně neznám," řekl Aktuálně.cz Borůvka. Svou nespokojenost s rozhodnutím svých nadřízených nijak neskrývá.
Ministr Kohout si ho prý najal na to, aby v sekci IT udělal pořádek po českém předsednictví EU.
"V době předsednictví EU sekcí protékaly řádově stovky milionů. A byly tam zakázky, u nichž jsme měli určitá podezření," tvrdí sesazený diplomat. Podle něj některé podněty skončily na policii. Konkrétní případy ale neuvedl, prý nechce bez důkazů poškodit konkrétní firmy.
"Přestože šlo o záležitosti týkající se prvního období pana ministra Schwarzenberga v úřadě, při svém nástupu mě razantně ujistil, že všechny věci se musí a budou prošetřovat," popisuje kladně vystupování svého nejvyššího nadřízeného Borůvka.
Sesazení zůstanou
Podle mluvčího ministerstva zahraničí Víta Koláře šlo o standardní personální změny a diplomaté na ministerstvu zůstanou pracovat nadále.
Lidé ze Schwarzenbergova okolí pak říkají, že odvolaní diplomaté manažersky na své úkoly nestačili a že jejich jmenování bylo za Kohouta také čistě personální volbou tehdejšího úřednického ministra.
Války je dlouholetým kariérním diplomatem, který na ministerstvu zahraničí podle svého životopisu publikovaného na webu působil už za minulého režimu. V porevoluční době byl například generálním konzulem v brazilském Sao Paulu.
Borůvka v minulosti působil jako tiskový mluvčí ex-ministra zahraničí Cyrila Svobody a pak jako generální konzul v Mnichově. Je členem ČSSD.
Ministr hned po svém povolebním návratu do Černínského paláce začal z těch nejdůležitějších míst odsouvat diplomaty s blízkými vazbami na ČSSD.
Například Kohoutův náměstek Hynek Kmoníček, dříve také blízký spolupracovník ex-ministra zahraničí Jana Kavana (ČSSD), dostal post na druhém konci světa - od letoška velvyslancuje v Austrálii.
Ministr Schwarzenberg si tehdy Kmoníčka "vychutnával" se slovy: "Dostane rovnou celý kontinent."
Na druhou stranu se ministr za Topolánkovy vlády v roce 2008 "ujal" narychlo odvolaného velvyslance při Evropské unii, kterého nahradila Milena Vicenová spřízněná s ODS. Nebyl jím nikdo jiný než právě Jan Kohout z ČSSD. Tehdy z něj dokonce Schwarzenberg udělal svého náměstka.