Schwarzenberg: Kuba premiérem? Bez komentáře

Tereza Šídlová
17. 6. 2013 6:30
Šéf TOP 09 chce pokačování koalice s novým premiérem ODS. Pokud ne, pak rychlé volby
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vicepremiér a ministr zahraničí končící vlády Karel Schwarzenberg preferuje pokračování vlády s novým premiérem. Pokud se to nepodaří, chce TOP 09 předčasné volby co nejdříve.

Schwarzenberg Aktuálně.cz potvrdil plán ODS, že by post předsedy vlády zůstal nejsilnější koaliční straně.

"Předpokládám, že je rozumné, když předsedou vlády je člen silnější koaliční strany," uvedl.

Možnost, že by vládu vedl první místopředseda ODS Martin Kuba, který už v neděli odpoledne oznámil, že je k tomu připravený, odmítl Schwarzenberg komentovat.

Aktuálně.cz: Pan premiér mluvil o tom, že v čele vlády má být nadále člen ODS. Souhlasí s tím TOP 09 a měl by tím člověkem být Martin Kuba, který už řekl, že je připraven se této role ujmout?

ODS je větší koaliční strana, takže jí přísluší navrhnout příštího premiéra, s tím souhlasím. Koho navrhne, budu vyčkávat, a pak se k tomu vyjádřím.

A.cz: Je pan Kuba přijatelný pro TOP 09?

Řekl jsem, že očekávám, až přijde návrh ze strany ODS, před tím se k tomu nebudu vyjadřovat.

A.cz: Máte náznaky od prezidenta Zemana, jak se dívá na různé scénáře dalšího vývoje?

To může nastat teprve teď, před odstoupením pana premiéra nemělo smyslu o tomto s panem prezidentem jednat.

A.cz: Jak se stavíte k variantě předčasných voleb, pokud by se například nepodařilo sehnat 101 hlasů ve sněmovně?

Preferované je pokračování vlády ve stejné koalici s jiným premiérem, pokud se to nepodaří, pak by měly být co nejdřív předčasné volby.

Funkce pro rebely není trestný čin

A.cz: Opozice namítá k pokračování této koalice to, že existence vlády byla umožněna kroky, které jsou vyšetřovány jako korupce. Mluví konkrétně o obvinění exposlanců, tzv. rebelů. Pana Šnajdra do čela Čepra dosadil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek coby ministr financí. Nejsou to dostatečné argumenty pro předčasné volby?

Mně se nezdá, že to, co se tady vytýká, je trestný čin dle trestního zákoníku. Můžete to odmítat, že to není hezké, už dříve jsem se k tomu vyjádřil, že to není chvályhodné. Ale jsou dvě různé věci, jestli se mi něco nelíbí, nebo jestli je to trestný čin. Podle mého názoru to trestný čin prostě není.

A.cz: Může nastat varianta, že byste se premiérem stal vy? Můžete vyloučit, že byste se o tuto variantu pokusili?

Předpokládám, že je rozumné, když předsedou vlády je člen silnější koaliční strany.

A.cz: Jak hodnotíte rozhodnutí premiéra Nečase podat demisi?

Je to velmi čestný krok. Vyvodil konsekvence ze situace, velmi střízlivě o tom mluvil a musím říct, že důstojně ukončil své premiérství. Nesmíme zapomenout, že má dostatečné zásluhy o Českou republiku.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Kvůli dopravní nehodě u Ostrovačic na Brněnsku je uzavřena dálnice D1 ve směru z Prahy na Brno. Před místem nehody na 179. kilometru se začínají tvořit kolony. Vyplývá to z údajů Národního dopravního informačního centra. Dálnice je uzavřena mezi sjezdem číslo 178 u Ostrovačic a exitem číslo 182 u Kývalky. Podle informací na webu dopravní policie se na dálnici krátce před 06:00 srazila dvě nákladní auta. Kolize se obešla bez zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy