Nečas končí, koalice chce pokračovat ve vládě

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
16. 6. 2013 23:30
ODS začne hledat nového premiéra z vlastních řad, klíčový bude postoj Hradu
Kongres ODS: Petr Nečas, v pozadí Jana Nagyová
Kongres ODS: Petr Nečas, v pozadí Jana Nagyová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože premiér Petr Nečas podá v pondělí demisi - a tím ústavně padne vláda jako celek, koalice na stávajícím půdorysu (ODS, TOP 09 a LIDEM) by ráda dokončila toto volební období bez předčasných voleb.

Podle Petra Nečase vznikne prostor "pro hledání nového premiéra z řad Občanské demokratické strany".

Podpora Nečase slábla hodinu od hodiny

Ještě v pátek sice Petra Nečase podpořila jeho domovská ODS (zhruba dvě třetiny proti třetině).

"Tam ale byla podstatná jedna věc: bylo to před vzetím Nagyové a ostatních do vazby," upozornil jeden z vlivných členů ODS. Zároveň i koaliční partneři už dávali najevo, že jejich podpora není nijak silná.

TOP 09 přijala v sobotu usnesení, které se staví za pokračování "vlády rozpočtové odpovědnosti" a rozhodně nepodtrhla, že to znamená vlády v čele s Petrem Nečasem.

Karolína Peake za LIDEM pak rovnou vydala tiskové prohlášení, že její důvěra v premiéra Nečase "klesla pod bod mrazu".

Nový premiér z řad ODS

Podle informací z nitra ODS má strana připraveny minimálně tři až čtyři kandidáty. V této souvislosti se mluví o místopředsedovi ODS (a nynějším ministru spravedlnosti) Pavlu Blažkovi, předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové, překvapivě méně o 1. místopředsedovi (a ministru průmyslu) Martinu Kubovi.

Martin Kuba.
Martin Kuba. | Foto: Ludvík Hradilek

"Bude to buď Morava, nebo jižní Čechy," řekl ale Aktuálně.cz zdroj z vedení ODS. Tedy přeloženo: Blažek nebo Kuba.

Vzápětí ale tentýž zdroj situaci relativizoval: "To jsme ale na začátku debaty, nakonec to může být i někdo jiný. Teď je možné fakt cokoliv."

Na jménu nového premiéra se budou muset shodnout i koaliční partneři - právě s ním by spojili svůj osud na poslední měsíce před řádnými volbami.

Klíčový bude také postoj prezidenta Miloše Zemana, kterému Ústava dává poměrnou volnost při jmenování premiéra. Koalice by ho musela přesvědčit, že má ve sněmovně skutečně převahu a nikdo jiný nemá šanci získat její důvěru.

V případě, že tato možnost stávající koalici nevyjde, přišla by varianta předčasných voleb.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy