Nečas končí, koalice chce pokračovat ve vládě

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
16. 6. 2013 23:30
ODS začne hledat nového premiéra z vlastních řad, klíčový bude postoj Hradu
Kongres ODS: Petr Nečas, v pozadí Jana Nagyová
Kongres ODS: Petr Nečas, v pozadí Jana Nagyová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože premiér Petr Nečas podá v pondělí demisi - a tím ústavně padne vláda jako celek, koalice na stávajícím půdorysu (ODS, TOP 09 a LIDEM) by ráda dokončila toto volební období bez předčasných voleb.

Podle Petra Nečase vznikne prostor "pro hledání nového premiéra z řad Občanské demokratické strany".

Podpora Nečase slábla hodinu od hodiny

Ještě v pátek sice Petra Nečase podpořila jeho domovská ODS (zhruba dvě třetiny proti třetině).

"Tam ale byla podstatná jedna věc: bylo to před vzetím Nagyové a ostatních do vazby," upozornil jeden z vlivných členů ODS. Zároveň i koaliční partneři už dávali najevo, že jejich podpora není nijak silná.

TOP 09 přijala v sobotu usnesení, které se staví za pokračování "vlády rozpočtové odpovědnosti" a rozhodně nepodtrhla, že to znamená vlády v čele s Petrem Nečasem.

Karolína Peake za LIDEM pak rovnou vydala tiskové prohlášení, že její důvěra v premiéra Nečase "klesla pod bod mrazu".

Nový premiér z řad ODS

Podle informací z nitra ODS má strana připraveny minimálně tři až čtyři kandidáty. V této souvislosti se mluví o místopředsedovi ODS (a nynějším ministru spravedlnosti) Pavlu Blažkovi, předsedkyni sněmovny Miroslavě Němcové, překvapivě méně o 1. místopředsedovi (a ministru průmyslu) Martinu Kubovi.

Martin Kuba.
Martin Kuba. | Foto: Ludvík Hradilek

"Bude to buď Morava, nebo jižní Čechy," řekl ale Aktuálně.cz zdroj z vedení ODS. Tedy přeloženo: Blažek nebo Kuba.

Vzápětí ale tentýž zdroj situaci relativizoval: "To jsme ale na začátku debaty, nakonec to může být i někdo jiný. Teď je možné fakt cokoliv."

Na jménu nového premiéra se budou muset shodnout i koaliční partneři - právě s ním by spojili svůj osud na poslední měsíce před řádnými volbami.

Klíčový bude také postoj prezidenta Miloše Zemana, kterému Ústava dává poměrnou volnost při jmenování premiéra. Koalice by ho musela přesvědčit, že má ve sněmovně skutečně převahu a nikdo jiný nemá šanci získat její důvěru.

V případě, že tato možnost stávající koalici nevyjde, přišla by varianta předčasných voleb.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy