Rychetský naznačil, co si myslí o Melčákově stížnosti

Eliška Bártová Eliška Bártová
6. 9. 2009 13:09
Předseda Ústavního soudu zároveň prohlásil, že volby jsou veřejným zájmem. Nesmějí být ale zpětně napadnutelné
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v neděli opatrně prezentoval svůj názor na ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka.

"Je nesporné, že soud ve čtvrtek zasedne. Ale nikdo v této zemi neví, zda bude rozhodnuto," uvedl Rychetský v České televizi. "Bude to světový rekord," zhodnotil rychlost, s níž se budou ústavní soudci stížností napadající konání předčasných voleb zabývat.

Sice odmítl předjímat případný verdikt, avšak naznačil, jak sám stížnost vnímá. "Ústavu lze měnit ústavními zákony nebo doplňovat. Tento zákon ji nedoplňuje, ani nemění, ale suspenduje. Říká pouze, že pro tento případ nebude platit."

Zároveň poznamenal, že napadený zákon stojí de facto mimo Ústavu. "Jsou čtyři způsoby, jak měnit Ústavu a najednou tu máme zákon, pro který tyto čtyři způsoby neplatí," řekl předseda soudu. "A pro tentokrát se použije jiný způsob, dosud neupravený."

Volby jsou veřejným zájmem

Rychetský zároveň odmítl kritiku, která se na soud snesla ohledně veřejného zájmu. "I my říkáme, že předčasné volby jsou ve veřejném zájmu," uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. "Ale musí být legitimní."

Podle Rychetského Ústavní soud musí stížnost posoudit právě proto, aby nebyly volby zpětně napadnuty. Podle politiků i řady ústavních právníků ovšem na něco takového nemá právo.

Straničtí experti nyní řeší, jak konání předčasných voleb v co nejbližším zachránit. ČSSD tvrdošíjně opakuje, že je nezbytné, aby se konaly v původně plánovaném termínu 9. a 10. října. Odborníci ovšem tvrdí, že je to nereálné a navrhují spíše termín 6. a 7. listopadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy