Rodí se nová koalice. ČSSD o předčasné volby nebojuje

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
18. 4. 2012 13:00
Sociální demokraté nemají nyní v plánu vyvolat hlasování o nedůvěře vládě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Přestože předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vidí jako jediné řešení současné politické situace předčasné volby, sociální demokraté zatím podle všeho nebudou chtít vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Alespoň takové signály vycházejí z nitra strany.

"Pravděpodobně v první fázi jen vyzveme vládu, aby ona sama požádala o důvěru," řekl Aktuálně.cz zdroj blízký vedení ČSSD.

Teprve pokud by to Nečasova vláda neudělala, přišla by sociální demokracie s návrhem vyslovit kabinetu nedůvěru.

"Petr Nečas by si měl vzpomenout na svá nedávná slova o tom, že nebude vládnout s těsnou většinou nebo s přeběhlíky a také na to, jak nedobře dopadla vláda Mirka Topolánka, která se snažila jít podobnou dobrodružnou cestou lovení či přímo korumpování jednotlivých hlasů v Poslanecké sněmovně," uvedl Sobotka.

Peake se podle Sobotky pozdním odchodem z upadajících VV nemůže zbavit odpovědnosti za marasmus, který tento "soukromý podnikatelský projekt" přinesl do české politiky.

Dosavadní místopředsedkyně strany podle něj těsně spolupracovala s Vítem Bártou a musela vědět o podezřelých praktikách, skandálním financování strany i vazbách na "pražské kmotry ODS". "VV se tak dnes fakticky dělí jen na špinavou část a tu ještě špinavější," dodal.

O kolik poslanců se vláda v tuto chvíli opírá, není jisté. Poslanci ODS a TOP 09 dají dohromady 93. Otázkou je, zda nemohou počítat i s Michalem Doktorem, který z ODS vystoupil, ale zároveň deklaroval, že v "rozumných" věcech vládu podpoří.

"To je předčasná otázka. Obsah je důležitý," odpověděl Doktor na dotaz Aktuálně.cz, zda bude vládu podporovanou "platformou" Peake podporovat i on.

"Platforma" Karolíny Peake, o kterou by se vláda mohla opřít po rozchodu s Bártovými Věcmi veřejnými, by pak musela mít minimálně 8 poslanců.

Podle zatím neověřených zpráv jich za Karolínou Peake stojí až 9. TOP 09 ale v úterý ústy předsedy svých poslanců Petra Gazdíka mluví o nutné podpoře alespoň 103 nebo 104 poslanců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Tenisový turnaj žen v Bogotě (antuka, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - finále: Osoriová (Kol.) - Zidanšeková (5-SR) 5:7, 6:3, 6:4.

Další zprávy