Regulační poplatky porušují podle Zemana listinu práv

ČTK Domácí ČTK, Domácí
15. 10. 2013 14:15
Zeman na návštěvě Středočeského kraje řekl, že poplatky jsou proti listině práv a svobod.
Foto: Izraelské ministerstvo zahraničí (Twitter)

Praha - Prezident Miloš Zeman je pro zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví, které podle něj porušují základní listinu práv a svobod.

Řekl to krajským zastupitelům při zahájení třídenní návštěvy středních Čech.

Středočeský kraj je posledním tuzemským regionem, který úplně nezrušil úhradu regulačních poplatků a dál je zájemcům proplácí.

Za letošní rok zatím proplatil přes 24 milionů korun, řekla krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM).

Listina základních práv a svobod podle Zemana jednoznačně uvádí, že lékařská péče není bezplatná, ale hrazená z výnosů zdravotního pojištění.

Přijatelný je podle Zemana jen poplatek za pobyt v nemocnici

"To znamená, že lidé, kteří si platí toto pojištění, mají samozřejmě nárok na bezplatnou zdravotní péči," uvedl Zeman. Podle něj listinu zřejmě neporušuje jen poplatek za pobyt v nemocnici, který jde na úhradu nemocniční stravy.

Zemanovci, jichž je prezident čestným předsedou, chtějí pacienty především donutit, aby i s odbornými problémy chodili k praktickému lékaři, místo za specialistou.

Se zvyšováním regulačních poplatků a spoluúčasti pacientů zásadně nesouhlasí, svým programem chtějí naopak prosadit bezplatné zdravotnictví.

Podle Zemana by se měla současná špatná ekonomická situace některých nemocnic zlepšit tím, že začnou používat špičkové technologie.

Za další oblast úspor označil lékovou politiku a změnu úhradové vyhlášky, v níž by se prý měly změnit body týkající se neodkladné péče, za kterou podle Zemana nemocnice dostávají placeno jen 70 procent. Navíc podle Zemana dostávají nemocnice za stejné zákroky různé množství peněz.

Střední Čechy jako jediné nezrušily úhradu poplatků

"Myslím si, že konvergence těchto plateb by přispěla ke zlepšení finanční situace ve zdravotnictví," dodal Zeman.

Z krajského úřadu prezident zamířil do příbramské nemocnice, která podobně jako další zdravotnická zařízení v kraji loni skončila v červených číslech. Zařízení vykázalo ztrátu 45,8 milionu korun.

Podle vedení hejtmanství je hospodaření oblastních nemocnic ovlivněno tím, že v minulých letech investovaly do rekonstrukcí a vybavení a nyní musí tyto nákladné investice splácet.

Opoziční ODS kritizuje hrazení poplatků ve Středočeském kraji, které bylo předvolebním slibem ČSSD. Střední Čechy jsou posledním krajem, který ještě úplně nezrušil úhradu regulačních poplatků. Ostatní regiony od této praxe upustily.

Od roku 2010 ale ve středočeských nemocnicích platí někdejší "plzeňský model", kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. Předtím pacienti nic v nemocnicích platit nemuseli a poplatek byl za ně po ústní dohodě automaticky zaplacen.

Zeman zastupitelům také oznámil, že 28. října obdrží státní vyznamenání autorka sousoší lidických dětí Marie Uchytilová a že za rok kraj navštíví znovu.

V diskusi se zastupiteli také hovořil o veřejné dopravě, zaměstnanosti, kriminalitě, školství, dálnici D3, veřejných zakázkách nebo vyhlášení Národního parku Křivoklátsko.

Zeman při zahájení cesty po kraji od hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) dostal jako dárek kopii vzácné středověké Iluminace s motivem těžby a zpracování stříbra v Kutné Hoře. Řihák od prezidenta dostal na oplátku stolní lampu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy