Ranním oznámením, že se vzdá postu prezidenta Lékařské komory, chtěl Rath ukončit patovou situaci, do níž ho vystavil prezident Václav Klaus. Ten odmítl Ratha jmenovat ministrem zdravotnictví, pokud zůstane v čele komory.
Nynější první náměstek ministerstva tudíž ohlásil, že ve středu odstoupí a pravomoci svěří představenstvu ČLK. Tím však pobouřil viceprezidentku komory Helenu Fouskovou, která je přesvědčena, že po Rathově odchodu má řídící pravomoc ona. V úterý odpoledne se nechala slyšet, že se o tuto možnost bude i soudit.
A vzápětí se s Rathem pohádali před zraky novinářů (Přehrajte si Audio).
Klaus váhá
Prezident Václav Klaus však odpoledne naznačil, že o odpovědí na otázku, zda jmenuje Ratha ministrem, ještě vyčká. "Momentálně je situace poněkud nejasná a na jejím vyjasnění pracujeme. Prezident má v této chvíli k dispozici od premiéra dvě žádosti ke jmenování ministrem zdravotnictví: První pro doktora Ratha. Druhou, v níž premiér požaduje pověření sebe sama pro stejnou funkci. Tyto žádosti jdou proti sobě, je zjevné, že oba nemohou usednout na jednu židli. Jakmile se tyto nejasnosti ozřejmí a bude jasné, co vlastně premiér skutečně navrhuje, bude prezident reagovat," sdělil jeho mluvčí Petr Hájek.
Rath (profil ZDE) , v této chvíli první náměstek ministra, řekl v úterý dopoledne Frekvenci 1, že post prezidenta ČLK bude volný od středy. Dodal, že na 14. ledna příštího roku svolal volební sjezd komory.
David Rath je i nyní faktickým šéfem zdravotnictví. Jako první náměstek sice formálně podléhá ministru Zdeňku Škromachovi, který ve vládě převzal odpovědnost po odvolání ministryně Milady Emmerové, avšak ve skutečnosti vyjednává o vývoji v resortu samostatně. (Přečtěte si Rathovu vizi)
Rathova rezignace na post v ČLK byla očekávána, už na začátku týdne novinářům řekl: "Je to velmi pravděpodobné." Prezident Václav Klaus, který Rathovo současné angažmá považuje za střet zájmů, na to reagoval slovy: "To je výrok, který mě vůbec nezajímá, mě zajímá výrok 'vzdal jsem se', ne 'vzdám se'."