reklama
 
 

Rath chce omezit péči o pacienty, varuje svaz

28. 10. 2005 22:07
Praha - Péče o pacienty je ohrožena. Alespoň podle vlivného Svazu pacientů, který se v dopise premiérovi ohradil proti prvnímu náměstkovi ministerstva zdravotnictví.

Stížnost svazu vyvolal výrok Ratha, který řekl, že ke snížení jedenáctimiliardového propadu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) přispěje, když lékaři omezí nadbytečnou péči.

Česko je s 15 návštěvami pacienta u lékaře za rok na čele žebříčku, průměr EU je poloviční.

"Pokud VZP k těmto omezením přistoupí, povede to k porušení práva na rovný přístup ke zdravotní péči a k následnému přechodu pojištěnců VZP k jiným pojišťovnám," tvrdí prezident Svazu pacientů Luboš Olejár.

Propad největší pojišťovny vznikl podle Svazu přispěním Parlamentu a jeho podstatná část jsou peníze, které se nespravedlivě dostaly do fondů zaměstnaneckých pojišťoven. "Rychlou nápravu vidíme v tom, že se spojí nynějších devět pojišťoven v jedinou, protože si stejně v současných podmínkách nemohou účelně konkurovat," dodal Olejár.

Podle průzkumu společnosti Dema však dvě třetiny lidí odmítají nápad, aby v Česku existovala jen jediná zdravotní pojišťovna místo nynějších devíti. Tento záměr obsahovala koncepce exministryně Marie Součkové a souhlasil s ním i Paroubek. Rath jako ideální vidí, aby v Česku bylo zhruba pět pojišťoven, tedy polovina současného stavu.

Olejárovi vadí, že dál nepokračují již schválená opatření k narovnání zdravotnických financí. Jako příklad uvádí omezení výdajů na léky tím, že by se změnila obchodní přirážka. Zpochybňuje rovněž Rathův záměr zvýšit ceny lékařské práce v seznamu výkonů, podle něhož jsou lékaři placeni. "To by ohrozilo dostupnost zdravotní péče. Za peníze, které má pojišťovna k dispozici, by totiž lékaři podle smlouvy ošetřili podstatně menší počet pacientů," varuje v dopise Olejár.

autor: sim, čtk | 28. 10. 2005 22:07

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama