Rezignuji na post prezidenta ČLK, slíbil Rath

Redakce Dom, ČTK
30. 10. 2005 15:10
Praha - První náměstek ministra zdravotnictví David Rath vůbec poprvé slíbil zříci se své funkce prezidenta České lékařské komory (ČLK).

David Raht oznámil v diskusním pořadu Sedmička TV Nova, že odstoupí, pokud jej prezident jmenuje ministrem zdravotnictví.
Právě souběh obou funkcí a z něj vyplývající střet zájmů je důvodem, proč Václav Klaus odmítl poslat Ratha do nejvyšší funkce ve zdravotnictví.

"V okamžiku, kdy mě případně pan prezident jmenuje, se vypořádám s funkcí prezidenta komory nejspíš tím způsobem, že ji ukončím v co nejkratší možné době, to znamená v horizontu minut či hodin po jmenování," uvedl Rath.

Později toto své rozhodnutí znovu potvrdil, ačkoli sám v práci na ministerstvu zdravotnictví i pro lékařskou komoru střet zájmů nespatřuje. "Jsem ochoten vyjít vstříc názorům občanů, z nichž více než polovina v tom střet zájmů vidí, a v okamžiku jmenování funkci prezidenta ČLK ukončit," dodal.

Pokud i přesto jej prezident ministrem nejmenuje, hodlá Rath zůstat prvním náměstkem i v čele komory.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy