Přehodnotí Obama radar? Někteří politici věří, že ano

Michal Pavec
5. 11. 2008 12:15
Většina českých politiků ale změny neočekává
Přinese Obama změnu i Čechům? Tuzemští politici to spíše neočekávají
Přinese Obama změnu i Čechům? Tuzemští politici to spíše neočekávají | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Naděje, střízlivá očekávání a žádné velké překvapení. To jsou první reakce českých politiků na zvolení Baracka Obamy americkým prezidentem.

Sociální demokraté či rebelující zelená poslankyně Olga Zubová si od volby slibují, že úspěšný demokratický kandidát může vzhledem ke světové finanční krizi přehodnotit případnou výstavbu americké radarové základny v Brdech.

Předseda zelených Martin Bursík zase věří, že vítězství Baracka Obamy je velkou nadějí pro světové životní prostředí.

Zejména zástupci Topolánkova kabinetu za ODS ale od Baracka Obamy zásadní změny v zahraniční politice neočekávají a jsou zvědaví, jak se nový šéf americké administrativy popere s decimující finanční krizí.

"Barack Obama vyvolal ve své volební kampani řadu očekávání, jak co se týká řešení domácích, tak světových problémů. Celý svět nyní bude s napětím sledovat, jak své sliby splní," uvedl po volbě český premiér Mirek Topolánek.

Výsledek hlasování není pro předsedu vlády velkým překvapením a neočekává, že dosazení Obamy do Bílého domu na vztazích obou zemí něco změní.

Mirek Topolánek je zvědavý, jak si Barack Obama poradí s řešením ekonomické krize
Mirek Topolánek je zvědavý, jak si Barack Obama poradí s řešením ekonomické krize | Foto: Ludvík Hradilek

Nemyslí si to ani prezident Václav Klaus, který budoucí americké hlavě státu poslal blahopřejný telegram. Zdůraznil v něm především pevné spojenectví obou zemí a těší se, že Obamu brzy přivítá v Praze.

"Nezapomínáme na to, že Spojené státy přispěly ke vzniku našeho moderního státu, jehož devadesáté výročí jsme letos slavili. V nedávné době jsme vzájemné vztahy prohloubili vytvořením spojenectví obou našich států v rámci NATO," vzkázal Obamovi Klaus.

ČSSD a Zubová: Obama může přehodnotit radar

Zatímco český předseda vlády a prezident se ve svých vyjádřeních omezili na blahopřání, střízlivá očekávání a zdůraznění vzájemných vazeb, opoziční ČSSD neskrývá nad výběrem amerických občanů velkou spokojenost.

"Jde v mnoha ohledech o historickou volbu a naději nejen pro USA, ale pro celý svět. Amerika ukázala, že je schopná hluboké sebereflexe a zásadní změny. Upřímně americkému lidu blahopřejeme," vzkázal předseda strany Jiří Paroubek.

Sociální demokraté také opatrně doufají, že přišel čas pro revizi americké zahraniční politiky. Zejména ve vztahu k plánované výstavbě amerického radaru v Brdech, ačkoliv Barack Obama už dříve naznačil, že ji podporuje.

Zahraniční expert ČSSD Jan Hamáček
Zahraniční expert ČSSD Jan Hamáček | Foto: Poslanecká sněmovna

"Těžko odhadovat, co bude následovat. Nový prezident minimálně provede zásadní revizi kroků Bushovy administrativy, která v bezpečnostní politice postupovala na hodně široké frontě," myslí si poslanec a zahraniční expert ČSSD Jan Hamáček.

Obamu k tomu podle Hamáčka může donutit i pokračující finanční krize a nutnost omezit některé výdaje.

"Rozpočet ve výši 711 miliard na americkou bezpečnostní politiku bude jen obtížně udržitelný. Dojde ke stanovení priorit v zahraniční politice a radarová základna v Česku nemusí být jednou z nich," řekl Aktuálně.cz Hamáček.

V přehodnocení aktivit Spojených států v zahraničí vzhledem k finanční krizi doufá i poslankyně Strany zelených Olga Zubová, která se navzdory záměrům vládní koalice dlouhodobě staví proti výstavbě radarové základny.

"Očekávám změnu v zahraniční politice USA a vzhledem k finanční krizi by Obama mohl přehodnotit i otázku výstavbu radarové základny," věří Zubová.

Ke změně nedojde, míní ODS a KSČM

O hodně skeptičtěji ale vidí naděje v této oblasti komunisté, kteří se proti radaru také dlouhodobě vymezují. Velkou změnu od Obamovy administrativy neočekávají.

"Naše očekávání jsou velmi střízlivá. S vysokou pravděpodobností nedojde k přehodnocení amerického pohledu na radar ani k ukončení válek v Iráku a Afghánistánu, které Spojené státy vedou," myslí si předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Podle něj chtěli Američané především změnu a při volbě vyjádřili nespokojenost s kroky republikánů a politikou dosavadní hlavy státu George Bushe.

"Je dobře, že po obdobích, kdy byla americká společnost velmi rasistická, si zvolila prvního afroamerického prezidenta. Může to ale také znamenat, že byli Američané na politiku George Bushe natolik naštvaní, že zvolili Obamu," myslí si Kováčik.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič z ODS se pak domnívá, že Spojené státy volily především racionálně, s ohledem na tíživou finanční situaci země.

"Domnívám se, že na výsledek voleb měla vliv především ekonomická krize. Američané ve volbách cítili jako důležitější téma peněženku než bezpečnost," uvedl pro Aktuálně.cz Gandalovič.

"Jsem přesvědčen, že základní strategická linie americké zahraniční politiky a vztahy se spojenci se měnit nebudou, ostatně tak tomu bylo vždycky. Zároveň předpokládám, že USA i ostatní země brzy vyřeší světovou finanční krizi," doplnil svého stranického kolegu předseda senátu Přemysl Sobotka.

Velké změny v zahraniční politice Spojených států neočekává ani ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

před 40 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy