Potvrzeno, ministr Toman volebním lídrem zemanovců

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 9. 2013 22:01
SPOZ oznámila, že ministr zemědělství bude volebním lídrem strany v Ústeckém kraji.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman bude kandidovat za Stranu práv občanů - zemanovce (SPOZ) v předčasných volbách do Sněmovny.

Svůj zájem jít do voleb naznačil již začátkem týdne a ve čtvrtek byl oficiálně potvrzen jako volební lídr strany v Ústeckém kraji.

Toman tak napodobil ministra vnitra Martina Pecinu, jenž je lídrem v Moravskoslezském kraji, a ministra práce Františka Koníčka, který se bude o poslanecký mandát ucházet ve Středočeském kraji.

Členové "nepolitické vlády" jdou do voleb

Všichni jsou členy úřednického kabinetu Jiřího Rusnoka, který jmenoval prezident Miloš Zeman bez podpory parlamentních stran a který poté nezískal důvěru Poslanecké sněmovny. Zeman a Rusnok kabinet označovali jako nepolitickou vládu odborníků. Napojení části ministrů na Zemana a SPOZ kritizovali představitelé některých parlamentních stran.

"Stojí to na tom, aby organizace, která mě bude navrhovat, s tím souhlasila," uvedl Toman v neděli na dotaz, co je ještě nutné k potvrzení jeho kandidatury za SPOZ.

Ministr se narodil v únoru 1960 v Žatci na Lounsku právě v Ústeckém kraji.

Se stranou si chce předem vyjasnit podíl odborné práce na ministerstvu a politické práce. "Chtěl bych, aby mi velká část času zůstala pro odbornou práci," řekl Toman.

Jeho vládní kolega Koníček bude usilovat o zvolení ve Středočeském kraji, Pecina v Moravskoslezském kraji. Ministr pro místní rozvoj František Lukl kandidaturu za SPOZ zvažuje. Zda do voleb povede jihomoravskou kandidátku, se chce definitivně rozhodnout příští týden.

Bývalý šéf Potravinářské komory

Toman byl před nástupem do Rusnokovy vlády prezidentem Potravinářské komory ČR, působil také jako člen dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, byl náměstkem sociálnědemokratického ministra zemědělství Jaroslava Palase.

Je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství, před zvolením do čela Potravinářské komory v září 2007 pracoval v rodinné společnosti Agrotrade.

Předčasné volby se uskuteční na konci října. Podle průzkumů bude jejich vítězem levice. Favoritem je ČSSD. SPOZ se podle průzkumů pohybuje kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy