Potomci antifašistů a obětí holokaustu vyzvali Babiše k odchodu a kajícné pouti

ČTK ČTK
11. 8. 2022 15:14
Skupina osobností vyzvala předsedu hnutí ANO a poslance Andreje Babiše k odchodu z veřejného života kvůli tomu, že bývalý premiér na jednom z mítinků hovořil o svých oponentech jako o fašistech a nacistech. Mezi signatáři výzvy jsou potomci bojovníků proti nacismu, příbuzní přeživších holokaust i někdejší disidenti z dob komunistické totality. Výzvu zveřejnil divadelník Břetislav Rychlík.
Andrej Babiš označil své oponenty za fašisty a nacisty. Potomci antifašistů a obětí holokaustu proto žádají jeho odchod z veřejného života.
Andrej Babiš označil své oponenty za fašisty a nacisty. Potomci antifašistů a obětí holokaustu proto žádají jeho odchod z veřejného života. | Foto: Jakub Plíhal

"Jsme potomci a příbuzní těch, kteří byli během druhé světové války, v jednom z nejtragičtějších období naší země, zavražděni, mučeni, prošli peklem koncentračních táborů, bojovali, krváceli a nasazovali životy proti německému nacismu na východní i západní frontě, v domácím i zahraničním odboji. Vaše srovnání se nás hrubě dotýká a uráží naše rodiny," stojí ve výzvě.

Signatáři upozorňují na to, že Babišova slova zazněla v době, kdy pod záminkou údajné "denacifikace" vtrhla ruská vojska na Ukrajinu. "Cejchování" pojmy nacista a fašista je tak podle výzvy v dané situaci mimořádně nebezpečné. 

Jako jediné východisko vidí signatáři Babišův odchod z funkcí. Podle potomků přeživších holocaust by také expremiér mohl vykonat kajícnou pouť po někdejších nacistických koncentračních táborech v Evropě. Jsou prý připraveni vytyčit mu trasu. Jako příklad k následování zmínili rezignaci někdejšího premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka po kontroverzních výrocích o církvi, Židech nebo homosexuálech při fotografování pro časopis Lui.

"To jsou fašisti a nacisti. … To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, který jsou nebezpečný," uvedl Babiš v kritizovaném výroku minulý týden vůči svým odpůrcům v jižních Čechách. Komentář v deníku Právo, který zmínil, rozebírá "právo narušovat mítinky" a uvádí, že s násilným narušováním mítinků politických konkurentů začali ve větší míře v historii fašisté v Itálii a nacisté v Německu.

Babiš ve čtvrtek zopakoval, že když vystoupil do "velice nepřátelského prostředí mezi vulgární a agresivní odpůrce", mluvil v emocích a zkratovitě zmínil komentář Práva. "Nebylo to vhodné, je mi to líto," poznamenal. Jeho odpůrci ale podle něj na některých zastávkách v Jihočeském kraji porušovali jeho právo na svobodu projevu a podporovatelé ANO se kvůli slovním útokům často necítili na mítincích bezpečně.

„Jsou to fašisti a nacisti, jsou to voliči vládní koalice.“ Babiš zaútočil v Táboře na své hlasité odpůrce. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Jan Černý

Babiš v posledních týdnech objíždí Česko v obytném voze. Odmítá tvrzení, že jde o jeho osobní kampaň před prezidentskými volbami. Cesty podniká jako předseda hnutí ANO v souvislosti se senátními a komunálními volbami, řekl už dřív. Kandidaturu na prezidenta Babiš nevylučuje, ale zatím ji oficiálně neoznámil. Na mítinky přicházejí i Babišovi odpůrci. Na jedné z akcí bývalý premiér hovořil o voličích nynějších vládních stran jako o fašistech a nacistech.

K výzvě se podle Rychlíka připojil například bývalý letec RAF Jiří Pavel Kafka, herec Petr Forman, jehož prarodiče zemřeli v koncentračním táboře, nebo dramatik a signatář Charty 77 Milan Uhde. Také jeho prarodiče zavraždili nacisté.

Výzvu podporuje dále například Zdena Mašínová, dcera protinacistického odbojáře, jejíž bratři se postavili se zbraní v ruce také proti komunistickému režimu, a ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Rychlík je vnukem protinacistických odbojářů a synovcem vězně gulagu, příslušníka československého armádního sboru v Sovětském svazu.

VIDEO: Babiš je zbytečně agresivní. To, že má hodně odpůrců, si zavinil i on sám, říká Sokol

Nazývat své odpůrce fašisty nebo nacisty není ani inteligentní, ani adekvátní, hodnotí počínání bývalého premiéra právník Tomáš Sokol. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy