Pospíšil: Nový zákon oslabí vliv politiků na žalobce

Domácí Domácí
13. 1. 2012 12:50
Šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz
Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chystá nový zákon o státním zastupitelství.

Chce jím reagovat i na kauzy, jako je například Mostecká uhelná (MUS), kvůli níž čelí bývalé špičky Vrchního státního zastupitelství v Praze kárným žalobám i vyšetřování protikorupční policie.

„Cílem má být posílení nezávislosti státního zástupce na výkonné moci," uvedl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz ministr.

„Konkrétní příklad posílení nezávislosti: nová úprava jmenování a odvolávání nejvyššího státního zástupce. Předpokládám, že na výběru NSZ se bude vedle vlády podílet ještě další ústavní orgán," dodal Pospíšil.

Nejvyšší státní zástupce by také už nemohl být bezdůvodně odvolán vládou.

Zákon prý vládě předloží během prvního pololetí letoška.

Ministr podporuje vyšetřování postupu Vrchního státního zastupitelství v Praze v kauze MUS, kárné žaloby, které podal, jsou podle něj jen jedním z prostředků.

„Je třeba posoudit, zda měli pouze odlišný právní názor, nebo zda svévolně kauzu sabotovali. Nicméně je důležité, aby celou věc prošetřily orgány činné v trestním řízení, je proto správné, že začala konat policie," uvedl dále ministr.

Pospíšil také připomněl, že nový občanský zákoník začne platit začátkem roku 2014. „Jsem přesvědčen, že pro občany bude mít jednoznačný přínos, neboť mnohem lépe chrání jejich práva než dosud, například umožní občanovi získat vyšší náhradu škody za poškozené zdraví či majetek," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Neznámý muž v Německu pobodal dvě děti, které šly do školy

Dvě děti v pondělí na jihozápadě Německa utrpěly zranění cestou do školy, když je nožem pobodal zatím neznámý muž. Na svých internetových stránkách o tom informuje deník Bild. Agentura Reuters uvádí, že policie incident potvrdila.

Muž se po útoku v Illerkirchbergu skryl v obytném domě, podle Bildu jde zřejmě o ubytovnu pro migranty. Zda útočník patřil mezi její obyvatele ale není zatím jasné. Policie budovu obklíčila, vstoupila dovnitř a její obyvatele zadržela. Případ nadále vyšetřuje.

Bild uvádí, že napadené školačky odvezla rychlá záchranná služba do nemocnice. Illerkirchberg leží západně od Mnichova a žije v něm asi 5000 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Český telekomunikační úřad spustil novou aplikaci. Měří rychlost internetu v mobilech

Mobilní aplikaci NetTest pro měření rychlosti internetu v mobilních telefonech dnes spustil Český telekomunikační úřad. Zatím je dostupná jen pro mobily s operačním systémem Android v obchodě Google Play. Úřad to uvedl v tiskové zprávě.

Kromě běžného měření v podobě jednoduchého testu aplikace nabízí i možnost měřit certifikovaně. Výsledek měření může uživatel použít k reklamaci kvality služby v mobilním zařízení. "Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 procent inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut nebo opakovaně pětkrát za hodinu," uvedl úřad.

Měřit je třeba ve volném prostředí, zhruba ve výšce 1,5 metru a zařízení by se nemělo hýbat. Samozřejmostí je vypnutá Wi-Fi a zapnutá GPS. Měření spotřebuje poměrně vysoký objem dat, dle rychlosti mobilní sítě zhruba 200 MB i více. Měření provedené v místě s nedostatečnou úrovní mobilního signálu je ve výsledku označeno jako chybné. Takové měření je doporučeno v dané lokalitě opakovat, uvedl úřad.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy