Poslanci se přetahují o cestu do JAR. Chtějí i do Indie

Organizační výbor by měl nejpozději příští týden definitivně schválit plány na zahraniční cesty pro tento rok.
Foto: Vojtěch Marek

Praha – Hned dva sněmovní výbory by letos chtěly jet na zahraniční cestu do Jihoafrické republiky a Spojených států. Pravidla dolní komory však hovoří jasně – do dané země může jet jen jedna skupina za rok. Na poslední chvíli se tak poslanci dohadují, kdo z nich se bude muset spokojit s méně atraktivní destinací.

Definitivní rozhodnutí ještě nepadlo také v případě dvou nákladných cest do Japonska a Barmy, kam by měli odletět zástupci zahraničního výboru.

Jisté už je naopak schválení 36 výprav mimo jiné i do takových destinací, jako je Indie, Írán nebo Jižní Korea. Rozpočet by podle místopředsedy Sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL) neměl přesáhnout dvanáct a půl milionu korun. Definitivně by měl organizační výbor o zbývajících cestách rozhodnout nejspíš příští týden.

Je v JAR zajímavější školství, nebo zdravotnictví?

Velký zájem byl mezi výbory o cestu do Jihoafrické republiky, která podle odhadů vyjde na 650 tisíc korun. "Zajímá nás jejich systém, který byl zaveden ještě britskou koloniální vládou a který je zcela odlišný od našeho systému pojišťoven," řekl deníku Aktuálně.cz předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO).

Delegace školského výboru pak v Africe chtěla zjišťovat, jakým způsobem se vyrovnává tamní školství se sociální situací v zemi.

Podle všeho nakonec dostane přednost zdravotnický výbor. "Nemám pocit, že bychom nějak více participovali s jihoafrickým školstvím," myslí si místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM), který má na starosti koordinaci zahraničních cest.

Výbor pro vzdělání by přišel zkrátka již podruhé – ještě před Jihoafrickou republikou mu totiž Sněmovna zatrhla cestu do Hongkongu. Náhradní plán za JAR by podle předsedy výboru Jiřího Zlatušky (ANO) mohl vzniknout příští týden.

Jednu cestu do USA zaštítí Hamáček

Na sněmovní pravidla se naopak podařilo vyzrát v případě cesty do Spojených států, jejichž návštěvu měly v úmyslu jak bezpečnostní, tak evropský výbor. Ani jeden z nich se výjezdu nakonec nebude muset vzdát.

Peníze z rozpočtu pro výbory sice dostane jen ten bezpečnostní, členové evropského výboru se ale do Ameriky dostanou s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem. Ten cestu "navíc" zaplatí z rozpočtu vyhrazeného pro jeho kancelář.

"Plánuji cestu evropského výboru, protože ta se týká vyjednávání o smlouvě TTIP (smlouva o volném obchodu mezi EU a USA, pozn. red.), což je zahraničněpolitická priorita a chtěl bych se jednání zúčastnit," potvrdil Aktuálně.cz Hamáček.

Kontrolní výbor zamíří poprvé mimo Evropu

Otazník se ještě v prosinci vznášel i nad cestou kontrolního výboru do Vietnamu. Není totiž obvyklé, aby menší výbory vyjížděly do podobně exotických destinací. Na organizačním výboru proto někteří jeho členové požadovali, aby se o tomto návrhu hlasovalo zvlášť.

"Kontrolní výbor zatím nebyl mimo Evropu. Cesta do Vietnamu je však reciproční návštěva, jejich delegace tu byla před několika lety," konstatoval šéf výboru Vladimír Koníček (KSČM). Delegace si vymění zkušenosti s tamním kontrolním výborem a je pozvána i do vietnamské obdoby Nejvyššího kontrolního úřadu.

Do exotiky pojedou také zástupci zahraničního výboru. Schváleny jsou již cesty do Íránu a Srbska, které dohromady vyjdou na 550 tisíc. Na konečné schválení čekají i dva výjezdy do Japonska a Barmy, každý za 650 tisíc. Výbor má zatím cesty pouze "rezervovány" a čeká se, zda je potvrdí svým usnesením.

Nejčastěji čeští poslanci vyrážejí na cesty po Evropě. V plánu je ale i návštěva některých zemí na Blízkém východu či v Africe a Asii. Každý výbor může vyjet jen do dvou zemí, přičemž jedna z cest by měla směřovat buď do Evropy, nebo nedalekých států. Nesmí navíc ročně utratit více než 900 tisíc korun. Výjimkou z tohoto pravidla jsou zahraniční a evropský výbor.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy