Policie dál řeší Fischerovy dary, ministr už vypovídal

Karel Hrubeš
Aktualizováno 18. 10. 2013 13:50
Vysvětlení podal přede dvěma měsíci. Věcí se stále zabýváme, říká policie.
Martin Pecina a Jan Fischer na Hradě krátce po jmenování.
Martin Pecina a Jan Fischer na Hradě krátce po jmenování. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministr financí Jan Fischer vysvětloval detektivům protikorupční policie původ peněz, které na jeho transparentním účtu pro prezidentské volby přistály krátce předtím, než se stal členem kabinetu Jiřího Rusnoka.

Fischer díky těmto "last-minute" darům splatil svůj pětimilionový dluh z prezidentské kampaně.

Informaci deníku Aktuálně.cz potvrdil mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek. Z jeho vyjádření plyne, že Jan Fischer podal policii vysvětlení už před dvěma měsíci, aniž to média a veřejnost zaznamenaly.

Řekli, že se ozvou

Podle samotného Jana Fischera, kvůli jehož financování bylo podáno několik trestních oznámení, byly dotazy policie velmi obecné.

„Šlo o standardní podání vysvětlení, týkalo se základních parametrů těch trestních oznámení. Do detailů nezasahovalo. Na konci policisté sdělili, že v případě zjištění jakýchkoliv skutečností mě budou kontaktovat. Od té doby se policie neozvala," komentoval ministr financí v demisi svou návštěvu na policii.

Policie v kauze Fischerových účtů eviduje tři trestní oznámení, jedno z nich podal Spolek Šalamoun. Stojí na podezření, že umoření dluhů někdejšího prezidentského kandidáta mohla provázet korupce.

Případ běží

Protikorupční útvar, který trestní oznámení na Fischerovy peníze vyšetřuje už přes dva měsíce, nechtěl ministrovu výpověď komentovat. Případ však uzavřen není.

„Věcí se stále zabýváme, nebudeme však uvádět žádné podrobnosti," řekl k tomu mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Transparentní účet pro prezidentskou kampaň si Jan Fischer zřídil u Raiffeisenbank. Zda si policie vyžádala informace o transakcích, které na Fischerově účtu začátkem července probíhaly, však banka odmítla sdělit.

„Z důvodu bankovního tajemství nemůžeme jakkoli komentovat jakýkoli účet jakéhokoli našeho klienta," uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Rychle a hotově

Ve Fischerově případu jde o to, že krátce poté, co se stal ministrem, přišlo na jeho transparentní účet 5,3 milionu korun, tedy částka, kterou dlužil.

Dvěma miliony mu přispěl izraelský obchodník David Sivor, 980 tisíc dostal od podnikatele Štefana Havlíka a milion daroval právník Daniel Paľko.

Celkem 4,24 milionu ministrovi na účet hotově vložil Ladislav Dráb, Fischerův bývalý zaměstnavatel ve společnosti CE Group. Právě jeho dar vzbuzuje nejvíce otázek. Podnikatel sice tvrdí, že v hotovosti peníze vložil na účet, protože to bylo nejrychlejší, vybíral je však - podle bankovních výpisů, které po tlaku ze strany médií zveřejnil - celý rok.

 

Právě se děje

Další zprávy