Peníze byly na volby, řekl Rath. Nesmysl, brání se ČSSD

Jan Němec Jan Němec
6. 6. 2012 6:45
Politici ČSSD odmítli náznaky v projevu svého bývalého kolegy o původu peněz
David Rath přesvědčuje poslance, aby ho nevydávali.
David Rath přesvědčuje poslance, aby ho nevydávali. | Foto: Jan Langer

Praha - Sedm milionů korun v krabici od vína nebyl úplatek, tvrdil před poslanci David Rath, když je přesvědčoval, aby ho nevydávali trestnímu stíhání.

"Vzal David Rath úplatek? Já tvrdím, že nevzal," prohlásil ve sněmovně vazebně stíhaný poslanec a vzápětí naznačil, o jaké peníze podle něj v celém případu šlo.

"Když se podíváte do těch materiálů, které máme k dispozici jako torzo spisu, to je několik tisíc stran různých rádoby odposlechů a dalších věcí, všechno neúplné, nekompletní, vykuchané, tak i v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze jsou na volby, financování voleb," řekl doslova Rath.

Vrcholní politici ČSSD vzápětí Rathovo tvrzení odmítli. "Nevím, co tím bylo myšleno, nicméně z pozice ústředního volebního manažera to naprosto vylučuji. Rozpočet na volební kampaň je dávno schválen a je zcela naplněn z prostředků ČSSD," prohlásil poslanec Jan Hamáček .

Stejně tak popřeli Rathovo tvrzení i předseda a 1. místopředseda strany.

"Něco takového zcela vylučuji. ČSSD nemá s úplatkářskou aférou poslance Ratha nic společného, financování strany je transparentní a podléhá auditu," říká předseda Bohuslav Sobotka.

"Jestliže dnes přišel doktor Rath s nějakým tvrzením a náznakem, že peníze, které policie při zatýkání zabavila jako úplatek, měly sloužit pro sociální demokracii, tak jiní, dnes už nepravomocně odsouzení, tvrdili, že úplatek měl být půjčkou. Soud jim nevěřil. Otázkou je, jak teď soud posoudí toto tvrzení pana Ratha," přirovnává případ ke kauze Bárta-Škárka 1. místopředseda Michal Hašek.

Rath: Peníze a volby. Víc neřeknu

David Rath při svém projevu před poslanci nebyl nijak konkrétní. Jen prohlásil: "Já to tady říkám proto, protože z těchto materiálů samozřejmě, protože to je tisíc stran, unikají a budou unikat různé pasáže. Tak je lepší, aby to zaznělo tady teď v tuto chvíli, a dál to komentovat nebudu. Ale trvám na tom, že David Rath úplatek nevzal!"

Na námitku, že vyjádření Davida Ratha právě proto připomínalo spíše skrytý náznak či hrozbu, Michal Hašek odpovídá: "Myslím si, že je to jen pečlivě připravená linie obhajoby, kterou David Rath propracovává se svými obhájci a která se naplno rozjede až před soudem."

Fotogalerie z vydávání Ratha sněmovnou:

Sněmovna nakonec drtivou většinou 183 hlasů rozhodla, že stíhání Davida Ratha může po předběžném souhlasu předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) pokračovat.

Policie ho viní, že 7 milionů korun byl úplatek spojený s veřejnou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu.

David Rath je teď z rozhodnutí soudu ve vazbě a pokračuje policejní vyšetřování. Pokud by ho poslanci v úterý nevydali, bylo by kvůli doživotní imunitě jeho stíhání navždy vyloučeno.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 45 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy