Peníze byly na volby, řekl Rath. Nesmysl, brání se ČSSD

Jan Němec Jan Němec
6. 6. 2012 6:45
Politici ČSSD odmítli náznaky v projevu svého bývalého kolegy o původu peněz
David Rath přesvědčuje poslance, aby ho nevydávali.
David Rath přesvědčuje poslance, aby ho nevydávali. | Foto: Jan Langer

Praha - Sedm milionů korun v krabici od vína nebyl úplatek, tvrdil před poslanci David Rath, když je přesvědčoval, aby ho nevydávali trestnímu stíhání.

"Vzal David Rath úplatek? Já tvrdím, že nevzal," prohlásil ve sněmovně vazebně stíhaný poslanec a vzápětí naznačil, o jaké peníze podle něj v celém případu šlo.

"Když se podíváte do těch materiálů, které máme k dispozici jako torzo spisu, to je několik tisíc stran různých rádoby odposlechů a dalších věcí, všechno neúplné, nekompletní, vykuchané, tak i v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze jsou na volby, financování voleb," řekl doslova Rath.

Vrcholní politici ČSSD vzápětí Rathovo tvrzení odmítli. "Nevím, co tím bylo myšleno, nicméně z pozice ústředního volebního manažera to naprosto vylučuji. Rozpočet na volební kampaň je dávno schválen a je zcela naplněn z prostředků ČSSD," prohlásil poslanec Jan Hamáček .

Stejně tak popřeli Rathovo tvrzení i předseda a 1. místopředseda strany.

"Něco takového zcela vylučuji. ČSSD nemá s úplatkářskou aférou poslance Ratha nic společného, financování strany je transparentní a podléhá auditu," říká předseda Bohuslav Sobotka.

"Jestliže dnes přišel doktor Rath s nějakým tvrzením a náznakem, že peníze, které policie při zatýkání zabavila jako úplatek, měly sloužit pro sociální demokracii, tak jiní, dnes už nepravomocně odsouzení, tvrdili, že úplatek měl být půjčkou. Soud jim nevěřil. Otázkou je, jak teď soud posoudí toto tvrzení pana Ratha," přirovnává případ ke kauze Bárta-Škárka 1. místopředseda Michal Hašek.

Rath: Peníze a volby. Víc neřeknu

David Rath při svém projevu před poslanci nebyl nijak konkrétní. Jen prohlásil: "Já to tady říkám proto, protože z těchto materiálů samozřejmě, protože to je tisíc stran, unikají a budou unikat různé pasáže. Tak je lepší, aby to zaznělo tady teď v tuto chvíli, a dál to komentovat nebudu. Ale trvám na tom, že David Rath úplatek nevzal!"

Na námitku, že vyjádření Davida Ratha právě proto připomínalo spíše skrytý náznak či hrozbu, Michal Hašek odpovídá: "Myslím si, že je to jen pečlivě připravená linie obhajoby, kterou David Rath propracovává se svými obhájci a která se naplno rozjede až před soudem."

Fotogalerie z vydávání Ratha sněmovnou:

Sněmovna nakonec drtivou většinou 183 hlasů rozhodla, že stíhání Davida Ratha může po předběžném souhlasu předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) pokračovat.

Policie ho viní, že 7 milionů korun byl úplatek spojený s veřejnou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu.

David Rath je teď z rozhodnutí soudu ve vazbě a pokračuje policejní vyšetřování. Pokud by ho poslanci v úterý nevydali, bylo by kvůli doživotní imunitě jeho stíhání navždy vyloučeno.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy