Bublan: Nasazení odposlechů v kauze Rath šlo moc hladce

Sabina Slonková, Tereza Šídlová
5. 6. 2012 18:30
Bývalý šéf české rozvědky a Rathův bývalý stranický kolega komentuje projev obviněného
Hovoří David Rath. Není zlomený, ale bojí se toho, říká jeho kolega František Bublan.
Hovoří David Rath. Není zlomený, ale bojí se toho, říká jeho kolega František Bublan. | Foto: Jan Langer

Praha - Stranického kolegu Davida Ratha viděl vystupovat v sále Poslanecké sněmovny nesčetněkrát. Dnešní projev však Františka Bublana přece jen překvapil.

V čem?

Bývalý duchovní na prvním místě jmenuje postřeh, že vazebně vězněný David Rath nehrál jen na city. 

"Jeho projev byl hodně racionální a myslím, že i směrovaný k veřejnosti," zhodnotil Rathovo vystoupení Bublan, někdejší ministr vnitra ve vládách Stanislava Grosse a pak i Jiřího Paroubka. V té druhé ostatně na ministerstvu zdravotnictví několik měsíců seděl i hlavní řečník dnešní poslanecké schůze.

František Bublan z Rathova projevu usuzuje, že jeho někdejší stranický kolega není zlomený.

Odposlechy příliš hladce

Jeho projev považuje za "celkem dobrý". Podle Bublana, který v minulosti působil jako šéf české rozvědky, také ukázal, kudy se bude ubírat Rathova obhajoba.

"Bylo to logicky postavené, zjevně to vystavěl na konstrukci, že ho dostali tam, kam chtěli. Otazníků je tam dost, možná, že budou mít problém mu to dokázat," hodnotí Bublan, který hlasoval pro Rathovo vydání.

I podle bezpečnostního experta ČSSD šlo totiž všechno v Rathově kauze "příliš snadno".

"Ze své praxe vím, jak je těžké přesvědčit státní zástupce, aby povolili odposlechy, zvlášť ty prostorové v soukromí. Také to poměrně dlouho trvá. A tady to povolování šlo velmi hladce," podivuje se Bublan.

"Maximální nasazení prostředků i lidí vyvolává otazník politického zadání. V praxi to jde takto snadno málokdy," dodává s tím, že tyto spekulace teď bude muset vyvrátit soud.

Obavy z vazby

Podle Bublana není Rath zlomený muž. "Je tam ale cítit strach z vazby, je zjevné, že se obává, že jej to zlomit může," uvedl někdejší chartista a ihned dodává, z čeho takový dojem nabyl: "Odpovídají tomu časté zmínky o vazbě a podmínkách v nich."

Rathův zhruba padesátiminutový projev si František Bublan vykládá tak, že David Rath bude proti obvinění bojovat. "Nevzdá to, nesložil zbraně," říká.

A co pro něj jako pro sociálního demokrata znamená Rathova věta, že peníze, s nimiž byl zadržen, byly na volby?

"To je zajímavé. Zřejmě to bude otazník pro mnoho lidí. Osobně to neumím zhodnotit, ale překládám si to tak, že to je účelové odbočení, aby to celé ze sebe shodil."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy