ODS se distancuje od návštěvy protiislámského radikála

Nizozemského politika Geerta Wilderse pozval do Prahy senátor za ODS Jiří Oberfalzer
Geert Wilders.
Geert Wilders. | Foto: Reuters

Praha - Vedení Občanské demokratické strany se distancuje od pozvání, které k návštěvě Senátu obdržel nizozemský politik a radikální odpůrce islámu Geert Wilders.

Předsedu Strany pro svobodu (PVV), který vyzývá k zákazu Koránu a tvrdí, že hodnoty islámu nejsou neslučitelné s evropskými, pozval na 30. listopad k přednášce a promítání jeho filmu Fitna senátor za ODS Jiří Oberfalzer.

Nizozemec by měl vystoupit v Praze s přednáškou, nazvanou Svoboda projevu a islamizace Evropy. Chce také promítnout svůj film Fitna, ve kterém doprovázejí záběry teroristických útoků citace veršů z Koránu. ODS dnes uvedla, že jde o soukromou iniciativu Oberfalzera.

Senát není vhodný

"Názory a proklamace Geerta Wilderse jsou v zásadním rozporu s politikou ODS, která je postavena na vzájemné toleranci a respektování osob různého vyznání a národnosti. Prezentace Wildersových často extrémních postojů překračuje meze svobody projevu, která v demokratické společnosti nemá umožňovat šíření vzájemné nesnášenlivosti a prohlubování extremismu ve společnosti," uvádí se s tiskovém prohlášení ODS.

S akcí nechce mít nic společného ani předseda Senátu Přemysl Sobotka. "Půda českého Senátu pro to vůbec není vhodná. Někteří zapomínají, že i demokracie a svoboda slova mají své limity," řekl Sobotka ČTK.

Ke zrušení přednášky a promítání vyzvali Sobotku ve spolenčém prohlášení předseda předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Jiří Dienstbier (zvolen za ČSSD).

Zatím tedy není jasné, zda se Wildersova návštěva Senátu nakonec uskuteční. Sobotka řekl, že pokud nebude usnesení stálé komise pro sdělovací prostředky, která toto setkání organizuje, zrušeno, svolá "mimořádný organizační výbor, který by k této akci následně zaujal stanovisko."

Euroskeptik a ...

Wilders je stejně jako Oberfalzer euroskeptik a stavěl se proti Lisabonské smlouvě.

V nizozemském parlamentu má jeho strana devět křesel, ale úspěch zaznamenala letos ve volbách do Evropského parlamentu. Získala sedmnáct procent hlasů a čtyři poslanecké mandáty.

Nizozemský politik tvrdí, že Korán je fašistická kniha podobná Hitlerovu spisku Mein Kampf a islám pokládá za násilnickou, nenávistnou ideologii.

Britské úřady jej v únoru vypověděly ze Spojeného království s odůvodněním, že podněcuje extremismus a rasovou nesnášenlivost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy