Nizozemský kritik islámu zadržen na letišti Heathrow

Naďa Straková
12. 2. 2009 16:28
Británie odepřela poslanci Geertu Wildersovi vstup na své území
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou | Foto: Reuters

Londýn - Ultrapravicový poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, který přirovnává Korán k Hitlerově knize Mein Kampf, byl dnes zadržen na londýnském letišti Heathrow.

Lídr Strany pro svobodu (PVV), jež se vyznačuje silným protipřistěhovaleckým i protievropským populismem, se měl v Londýně zúčastnit promítání svého filmu Fitna, ve kterém ostře kritizuje Korán i islám jako takový.

Do Sněmovny lordů, kde promítání mělo proběhnout, ho pozval lord Pearson ze spřízněné Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Wilders však obdržel od britské ambasády v Nizozemsku dopis, ve kterém stojí, že mu vstup do země byl zakázán. Wilders to označil za „zbabělé" rozhodnutí.

Britské ministerstvo vnitra zákaz vstupu do země vydalo na základě zákonů Evropské unie, které členským státům EU umožňují odepřít vstup na své území někomu, kdo by mohl ohrozit bezpečnost veřejnosti.

Na letiště Heathrow dorazil i nizozemský velvyslanec v Británii, aby tím vyjádřil nesouhlas s rozhodnutím britského ministerstva. Wilders sám před odletem do Londýna řekl novinářům, že od nizozemské vlády očekává "silnější reakci".

Podněcování k nenávisti

Proti Wildersovi je v Nizozemsku v současnosti vedeno trestní stíhání, ve kterém je obviněn z podněcování k nenávisti a z diskriminace.

Byla na něj také několikrát vyhlášena fatwa a od chvíle, co v roce 2004 mladý radikální islamista zavraždil filmového režiséra a publicistu Theo van Gogha, žije Wilders permanentně pod policejní ochranou. 

„Byl by to nerozum vpouštět do země někoho, kdo by zde mohl vyvolat nenávist," okomentoval rozhodnutí ministerstva nepovolit Wildersovi vstup do země labourista lord Ahmed.

Wilders se však nechal slyšet, že do Británie ve čtvrtek beztak vycestuje. Britská BBC uvedla, že nizozemská vláda se údajně snaží rozhodnutí britského ministerstva zvrátit.

Nic než urážet

Kontroverzní snímek Fitna pobouřil muslimy po celém světě zejména záběry teroristických útoků z New Yorku, Madridu a Londýna, které se prolínají s pohledy na Korán. Film uzavírá výzva: "Zastavte islamizaci. Braňte naši svobodu."

Když Wildersův patnáctiminutový snímek odmítly nizozemské televize odvysílat, umístil jej loni v březnu na internet.

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende byl mezi těmi, kdo Wildersovo dílo odmítl s tím, že "nemá jiný účel než urážet".

 

Právě se děje

před 52 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy