Nizozemský kritik islámu zadržen na letišti Heathrow

Naďa Straková
12. 2. 2009 16:28
Británie odepřela poslanci Geertu Wildersovi vstup na své území
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou
Poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, známý svou ostrou protiimigrační rétorikou | Foto: Reuters

Londýn - Ultrapravicový poslanec nizozemského parlamentu Geert Wilders, který přirovnává Korán k Hitlerově knize Mein Kampf, byl dnes zadržen na londýnském letišti Heathrow.

Lídr Strany pro svobodu (PVV), jež se vyznačuje silným protipřistěhovaleckým i protievropským populismem, se měl v Londýně zúčastnit promítání svého filmu Fitna, ve kterém ostře kritizuje Korán i islám jako takový.

Do Sněmovny lordů, kde promítání mělo proběhnout, ho pozval lord Pearson ze spřízněné Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Wilders však obdržel od britské ambasády v Nizozemsku dopis, ve kterém stojí, že mu vstup do země byl zakázán. Wilders to označil za „zbabělé" rozhodnutí.

Britské ministerstvo vnitra zákaz vstupu do země vydalo na základě zákonů Evropské unie, které členským státům EU umožňují odepřít vstup na své území někomu, kdo by mohl ohrozit bezpečnost veřejnosti.

Na letiště Heathrow dorazil i nizozemský velvyslanec v Británii, aby tím vyjádřil nesouhlas s rozhodnutím britského ministerstva. Wilders sám před odletem do Londýna řekl novinářům, že od nizozemské vlády očekává "silnější reakci".

Podněcování k nenávisti

Proti Wildersovi je v Nizozemsku v současnosti vedeno trestní stíhání, ve kterém je obviněn z podněcování k nenávisti a z diskriminace.

Byla na něj také několikrát vyhlášena fatwa a od chvíle, co v roce 2004 mladý radikální islamista zavraždil filmového režiséra a publicistu Theo van Gogha, žije Wilders permanentně pod policejní ochranou. 

„Byl by to nerozum vpouštět do země někoho, kdo by zde mohl vyvolat nenávist," okomentoval rozhodnutí ministerstva nepovolit Wildersovi vstup do země labourista lord Ahmed.

Wilders se však nechal slyšet, že do Británie ve čtvrtek beztak vycestuje. Britská BBC uvedla, že nizozemská vláda se údajně snaží rozhodnutí britského ministerstva zvrátit.

Nic než urážet

Kontroverzní snímek Fitna pobouřil muslimy po celém světě zejména záběry teroristických útoků z New Yorku, Madridu a Londýna, které se prolínají s pohledy na Korán. Film uzavírá výzva: "Zastavte islamizaci. Braňte naši svobodu."

Když Wildersův patnáctiminutový snímek odmítly nizozemské televize odvysílat, umístil jej loni v březnu na internet.

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende byl mezi těmi, kdo Wildersovo dílo odmítl s tím, že "nemá jiný účel než urážet".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy