Praha - Většina vedení ODS stojí za rozhodnutím premiéra a lídra strany Petra Nečase odvolat z vlády ministra spravedlnosti a místopředsedu ODS Jiřího Pospíšila.
Dokument však odmítl spolupodepsat prezidentský kandidát strany a šéf ODS v Libereckém kraji Přemysl Sobotka.
"Nesouhlasil jsem s tím textem ze sta procent. Tak jsem to nepodepsal," uvedl.
V sobotním prohlášení, které podepsala většina významných stranických lídrů, stojí, že mediální popularita žádného politika nevypovídá o jeho politických, odborných či manažerských schopnostech.
Sobotkovi na dokumentu vadilo, že vedení ODS v něm vyjadřuje "plnou podporu" Nečasovu rozhodnutí, i když premiér svým kolegům ještě ani nevysvětlil pozadí důvodů, které jej vedly Pospíšilovu odvolání.
O věci podle Sobotky teprve bude jednat stranická výkonná rada 9. července. Podle prohlášení je ale důvěra premiéra v osobu ministra klíčová pro akceschopnost vlády jako celku. Za tu pak nese premiér "nedělitelnou odpovědnost a má plné právo ztrátu své důvěry kdykoli vyjádřit právě odvoláním ministra z funkce".
S výjimkou Pospíšila text podepsali všichni místopředsedové strany. Signaturu připojili také zástupci většiny krajských organizací ODS. Kromě plzeňského regionu, který vede právě Pospíšil, a Sobotkova Libereckého kraje pod dokumentem chybí také podpis zástupce Královéhradeckého kraje.
Tam stranu vede poslankyně Zdeňka Horníková, která je podle své asistentky od pondělka na dovolené v Chorvatsku.
Nečas vyvolal bouři nepochopení a nevole poté, co ve středu náhle oznámil, že ministr Pospíšil ve vládě končí. Jeho zdůvodnění, že Pospíšil žádal pro resort peníze navíc v době nutnosti šetřit a manažersky nezvládal svůj úřad, nepřijal sám končící ministr, ale ani velká část politické scény.
Místo toho začala opozice i koaliční TOP 09 odchod ministra spojovat s tím, že se na místo pražského vrchního státního zástupce chystal jmenovat Lenku Bradáčovou, vnímanou jako neohroženou bojovnici s korupcí.
Nečasovo rozhodnutí o Pospíšilově odchodu má u podepsaných členů ODS "plnou podporu", neboť stejně jako u předcházejících změn ve vládě respektují ústavní právo premiéra navrhovat a odvolávat ministry.