ODS odstřelila svého muže v čele Jihomoravského kraje

Lenka Smyčková
17. 9. 2009 13:20
Pro odvolání Milana Venclíka z rady zvedla ruce ODS i ČSSD
Milan Venclík (ODS) ještě neví, že jeho strana utrpí s 15 % drtivou porážku v krajských volbách
Milan Venclík (ODS) ještě neví, že jeho strana utrpí s 15 % drtivou porážku v krajských volbách | Foto: Jan Langer

Brno - Bývalý předseda jihomoravské ODS Milan Venclík dnes definitivně přišel o funkci krajského radního.

Donedávna vlivného občanského demokrata odvolali z funkce zastupitelé poté, co se na tom dohodla koalice ODS a ČSSD.

Pro Venclíkův konec bylo v tajném hlasování 46 krajských zastupitelů, proti jen 1 a zdrželi se 4. Lidovečtí zastupitelé ještě před zahájením hlasování opustili zasedací sál.

Na uvolněné místo ODS v radě zřejmě nastoupí místostarostka městské části Vinohrady Ilona Sokolová.

"Je to vnitřní věc ODS, jejich personální rošáda. My budeme pouze nadále vyžadovat dodržování programové části dohody o spolupráci," komentoval Venclíkovo odvolání hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Michal Hašek s Milanem Venclíkem ukazují dohodu o spolupráci ODS a ČSSD krátce po jejím podpisu.
Michal Hašek s Milanem Venclíkem ukazují dohodu o spolupráci ODS a ČSSD krátce po jejím podpisu. | Foto: Jan Langer

Naznačil tak, že radní za ODS budou muset i v novém složení v koalici respektovat vše, k čemu se po volbách zavázali. Tedy například proplácení regulačních poplatků v krajských nemocnicích.

Ztratil podporu

"Je-li vůle ODS odstranit mě z politického života jižní Moravy, je to život a já to respektuji. Nepovažuji ale svou práci za ukončenou. Uzavírá se pouze jedna kapitola, nikoli celý příběh," pronesl Venclík předtím, než ho kolegové odvolali.

Venclíkův pád začal, když ho spolustraníci nezvolili na kandidátku do předčasných voleb do poslanecké sněmovny. Venclík pak sám rezignoval na post předsedy strany, nahradil ho krajský zastupitel Jiří Kadrnka.

Ten pak spolu s delegáty krajského sněmu vyzval v červnu Venclíka i k odstoupení z pozice radního, protože prý ztratil mezi straníky podporu. Venclík ale sám neodstoupil.

Venclíkově osobě připisovali někteří členové ODS nízké zisky v několika posledních volbách. Špatné výsledky v krajských volbách 2004 a 2008 zřejmě ovlivnily Venclíkovy korupční aféry.

V posledních krajských volbách ODS utrpěla v Jihomoravském kraji nejdrtivější porážku z celé republiky. Přesto se vyjednávacímu týmu ODS v čele s Milanem Venclíkem podařilo uzavřít koalici s ČSSD. V této době v ODS narostl počet lidí, kteří začali volat po Venclíkově konci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy