Jihomoravská koalice má problém. ODS už nechce Venclíka

Lenka Smyčková
18. 6. 2009 12:50
Koalice ČSSD a ODS se nerozpadá, ujišťuje hejtman Michal Hašek
Koaliční smlouva ODS s ČSSD je v ohrožení. Milan Venclík (ODS) má v radě skončit.
Koaliční smlouva ODS s ČSSD je v ohrožení. Milan Venclík (ODS) má v radě skončit. | Foto: Jan Langer

Brno - Velmi rychlý pád přichystala jihomoravská ODS svému předsedovi a krajskému radnímu Milanu Venclíkovi.

Před týdnem přišel na oblastním sněmu o funkci člena oblastní rady Brna-města a nedostal se na kandidátku do Poslanecké sněmovny. Včera večer, zřejmě v neblahém tušení, že to za něj udělají jiní, na krajském sněmu rezignoval na funkci krajského předsedy strany.

A v noci pak přišla poslední rána - delegáti Venclíka vyzvali, aby nejpozději k 18. červnu, tedy k dnešnímu dni, opustil i místo krajského radního a zastupitele. Zůstává otázkou, zda a jak může bez Venclíka fungovat krajská koalice ČSSD s ODS.

Nový krajský předseda ODS Jiří Kadrnka připustil, že v koalici je třeba uplatnit "jiné postupy". "Je třeba být sebevědomější, silnější, důraznější a viditelnější," řekl Aktuálně.cz.

Zkrátka nemá podporu

Že se k výzvě delegáti chystají, se povídalo už v kuloárech. „Já si to nemyslím a byl bych překvapen. Nechápu, z jakého důvodu by se to mělo stát," komentoval tyto spekulace včera večer Venclík.

Podle Kadrnky je důvod prostý - Venclík „ztratil mezi straníky podporu".  Návrh na jeho odstoupení z pozice krajského radního a zastupitele podali společně všichni šéfové oblastních organizací.

Podle hejtmana MIchala Haška (ČSSD) koalice funguje dál a její konec se nechystá.
Podle hejtmana MIchala Haška (ČSSD) koalice funguje dál a její konec se nechystá. | Foto: Ondřej Besperát

Dnes zasedá zastupitelstvo Jihomoravského kraje. Radní Venclík se ho neúčastní, podle hejtmana MIchala Haška (ČSSD) „ze zdravotních důvodů". Pokud Venclík sám neodstoupí, může ho odvolat klub zastupitelů.

Prodal poplatky

Právě Venclíkově osobě připisovali někteří členové ODS nízké zisky v několika posledních volbách.

V roce 2004 strana prohrála krajské volby o půl procenta s lidovci. Výsledky zřejmě ovlivnila aféra, která Venclíka vinila z korupce. Soud ji ovšem nakonec označil za vykonstruovanou.

Další korupční aféra přišla opět před krajskými volbami o čtyři roky později. ODS poté utrpěla v Jihomoravském kraji nejdrtivější porážku z celé republiky.

Přesto se vyjednávacímu týmu ODS v čele s Milanem Venclíkem podařilo uzavřít koalici s ČSSD. V té se ODS zavázala například k proplácení regulačních poplatků v krajských zdravotnických zařízeních, což nelibě komentoval architekt poplatků Tomáš Julínek.

V této době v ODS narostl počet lidí, kteří začali volat po Venclíkově konci.

Pád krajské koalice? Zatím ne

Předseda ODS Mirek Topolánek, který povede jihomoravskou ODS do předčasných voleb, včera na sněmu sám řekl, že koalice ODS a ČSSD na kraji neprospívá voličským preferencím.

Údajně existují odhady, že vystoupení občanských demokratů z krajské koalice by straně přineslo volební zisk několika procent navíc. Někteří členové by proto podpořili pád koalice.

Hejtman Michal Hašek odmítá, že se koalice rozpadá. Hned ve čtvrtek ráno se prý s koaličními partnery domluvil na pokračování spolupráce a naplňování programového prohlášení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 2 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy