ODS ne, O.K.? Janeček založil novou stranu pravice

20. 11. 2013 13:05
Základem Občanské konzervativní strany má být platforma Pravá frakce, součást ODS.
Jiří Janeček
Jiří Janeček | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý člen ODS a poslanec Jiří Janeček zakládá novou konzervativní stranu - O. K. Tedy stranu občanskou a konzervativní.

Oznámil to ve středu sám Janeček s tím, že strana bude usilovat o stabilní ekonomické prostředí, vyrovnaný rozpočet, nízké daně nebo omezování přistěhovalectví a islamizace.

Základem Občanské konzervativní strany má být platforma Pravá frakce, která vznikla ještě v rámci ODS letos v únoru.

Sám Janeček vystoupil z řad občanských demokratů na konci srpna.

"V situaci, kdy ODS opustila i poslední zbytky pravicových ideálů, s nimiž byla před více než 20 lety založena, nemůže už bohužel Pravá frakce nadále působit jako její součást," uvedl nyní Janeček.

ODS se podle něj ukázala jako nereformovatelná strana. "Členové Pravé frakce jsou přesvědčeni, že ODS se stala definitivně středolevou stranou a rozhodli se na této křižovatce jít vlastní cestou, která vede vpravo," dodal Janeček s tím, že Pravá frakce má v současné době téměř 2 tisíce příznivců.

Politická scéna je podle Janečka v Česku žalostná, chaotická a chybí jí silná autorita. Vadí mu, že ODS údajně není ochotna přijmout zodpovědnost za současný stav a TOP 09 je založena pouze na jedné osobnosti. ANO považuje po koaličních jednáních s ČSSD za spíše středolevicovou stranu.

"Tyto zprávy, pocit marnosti, slabosti a neloajálnosti lídrů k obyvatelům ČR, žádná vidina blízké světlé budoucnosti nás vedly k zásadnímu rozhodnutí: založit a vybudovat Občanskou konzervativní stranu, která nastolí v České republice stabilní ekonomické prostředí s jasnými pravidly," zdůraznil Janeček.

Člen nesmí mít historii v KSČ

Členem strany se může stát kdokoli, kdo podepíše prohlášení, že nebyl členem komunistické strany, a zaváže se k plnění pravicového programu. Za cíl si strana dává ochranu občanské svobody a nedotknutelnost soukromého vlastnictví.

Prosazovat bude nízké daně a adresnou sociální politiku, vyrovnaný rozpočet má nařizovat zákon. "Zredukujeme sociální programy na minimum" píše se v programových tezích.

V oblasti domácí politiky chce strana snížit byrokracii sloučením úřadů a také omezit vliv občanských sdružení a odborů, které považuje za brzdu ekonomiky. Chce také umožnit nadstandard v nemocnicích a zrušit poplatky u lékaře.

V rámci Evropské unie chce emancipaci Česka, ale ne vystoupení, koruna by prý měla být zachována až do stabilizace ekonomického prostředí v Evropě. Strana by také měla "eliminovat přistěhovalectví a postupnou islamizaci" Česka.

Janeček v současné době shání podpisy pod petici, která by mu umožnila stranu zaregistrovat.

Má i kandidáta do Evropy

Strana již představila kandidátku do Evropského parlamentu: do voleb ji má vést Jana Gabrielová, bankovní manažerka s mezinárodními zkušenostmi z Anglie a Rakouska.

Janeček v minulosti působil jako místopředseda pražské ODS. V roce 2008 nahradil ve funkci poslance Tomáše Kladívka, který se stal senátorem. Byl také radním a zastupitelem hlavního města, stejně jako v Praze 11.

Do letošních sněmovních voleb kandidoval za uskupení Hlavu vzhůru. V zastupitelstvu Prahy 11 nedávno založil platformu, do které vstoupilo několik současných nebo bývalých sociálnědemokratických zastupitelů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy